به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، دی ۰۵، ۱۳۹۱


روس‌ها از ایران حق حجاب می‌گیرند!

آیا کاپیتولاسیون جدیدی در راه است؟

سال‌ها پس از انقلاب اسلامی در ایران، هنوز هم گویا برخی مسئولان با برخی از کشور‌ها توافقنامه‌هایی امضا می‌کنند که بر پایه این توافقنامه‌‌ها، از بیت‌المال مردم ایران به عنوان حق حضور در ایران مبالغی پرداخت می‌شود؛ توافقنامه‌هایی که به نوعی یادآور قرارداد‌هایی همچون کاپیتولاسیون است؛ آن هم هنگامی که کارکنان آمریکایی در ایران برای حضور در اینجا، حق توحش می‌گرفتند.

یکی از نمایندگان استان بوشهر با اشاره به دریافت حق حجاب از سوی کارکنان زن روس نیروگاه بوشهر، از رعایت نکردن حجاب توسط این افراد و تأثیرگذاری منفی حضور زنان روس در بوشهر انتقاد کرد.
  سیدمهدی موسوی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس تابناک اظهار کرد: در قراردادهایی که با کارکنان زن روس نیروگاه بوشهر بسته می‌شود، آن‌ها در ازای حق حجاب مبلغی دریافت می‌کنند. من جایی ندیدم چنین قانونی باشد، بلکه طرف قرارداد تقبل می‌کند که در ازای اجرای تعهد، مبلغی را پرداخت کند.


وی افزود: حضور این افراد از نظر بی‌حجابی و بدحجابی در استان تأثیرگذار بوده و اثرات منفی داشته است. ما بر این باوریم که باید رعایت اصول و معیارهای فرهنگ موجود جامعه در این ملاحظات انجام شود، چراکه این امر جزو حقوق مردم است و نباید خدشه‌دار شود.

نماینده مردم دشتستان در مجلس با اشاره به اینکه نظارت کافی بر رعایت هنجارهای جامعه توسط زنان روس نیروگاه بوشهر نمی‌شود، گفت: رفت‌وآمد این افراد در سطح شهر به آسانی انجام می‌شود. به نظر ما، رعایت نکردن حجاب، باعث می‌شود که حضور آن‌ها فسادانگیز باشد و در حوزه اخلاق، هنجار‌ها و ارزش‌های اجتماعی تأثیرات منفی بگذارد.

موسوی‌نژاد افزود: دریافت حق حجاب، موضوعی توافقی است. من جایی ندیدم چنین قانونی باشد، بلکه طرف قرارداد تقبل می‌کند که در ازای اجرای تعهد، مبلغی را پرداخت کند. مهم این است که طرف دیگر قرارداد به این تعهدات عمل کند.

خبرگزاری فرانسه هم تصویری را با عنوان "یک مهندس روس در حال فعالیت در نیروگاه اتمی بوشهر" منتشر کرده است.