به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، آذر ۲۰، ۱۳۹۱

مادران بهایی به همراه فرزندان در زندان سمنان

از سمنان گزارش می‌رسد، وضعیت دو شهروند زن بهائی و فرزندان شیرخوار آنها در زندان وخیم‌تر شده است. نمایندگان بهائی در آلمان گفتند، برخورد با بهائیان سمنان نمونه‌‌ی جدیدی از رفتار مقام‌های ایران با بهایی‌هاست


دويچه وله ـ گروه‌های حقوق بشری ایرانی و جامعه‌ی بهائیان آلمان درباره‌ی وضعیت دو شهروند زن بهائی و کودکان شیرخوار آنها در زندان سمنان گزارش دادند که وضعیت آنها وخیم‌تر شده و کودکان نیازمند مراقبت پزشکی هستند.

"هرانا" ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در این باره می‌نویسد: «خانم ترانه ترابی (احسانی) ۳۰ ماه محکومیت دارد که به همراه پسرش بارمان احسانی که فقط ۵ ماه سن دارد در حال گذراندن دوران محکومیت خود می‌باشد و فرزندش نیز با او در زندان است.» هرانا می‌افزاید، در حال حاضر بچه ۵ ماهه بسیار ضعیف و نیازمند رسیدگی زیاد است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در گزارش خود به وضعیت خانم زهره نیک‌آئین (تبیانیان) هم اشاره می‌کند که ۲۳ ماه محکومیت دارد و در حال حاضر به همراه پسرش رسام تبیانیان که حدود ۱۱ ماه دارد مشغول گذراندن دوران محکومیت خود است.

هرانا در گزارش خود آورده است با توجه به اینکه هر دو کودک بیمارند و نیاز به رسیدگی و چک آپ ماهانه دارند و کودک زهره (رسام) گوشش چرک کرده و نیاز است که سریعا به وضع این شهروندان رسیدگی شود.

گزارش‌ها از وضعیت بهائیان سمنان

در گزارش تارنمای جامعه بهائیان ایران نیز درخصوص خبر دستگیری بهائیان سمنان آمده است که دستگیری‌ها در سمنان با دستگیری‌های پیش از این تفاوت دارد. در اقدامات برنامه‌ریزی شده ضدبهائی در سمنان ارگان‌های محلی دولتی و همچنین مراکز غیر‌رسمی و نیروهای لباس شخصی مشترکا عمل کرده‌اند.

در بخشی از گزارش جامعه بهائیان آلمان درباره‌ی بهائیان آمده است که منازل و دکان‌های بهائیان را آتش می‌زنند و یا آنها را مجبور می‌کنند مغاز‌ه‌های خود را ببندند. تبلیغات ضد بهائی در مدارس هم شدت یافته است.

یک شاهد عینی که نخواست نامش فاش شود به دویچه وله گفت: «غالب بهائیان سمنان از سنگسر به این شهر آمده و ساکن شده‌اند و در سمنان زندگی و کار می‌کنند. در قیاس با سنگسر، سمنان محیط بزرگتری است. بهائیان سمنان بویژه در عینک‌سازی فعالیت دارند و یا در ارائه خدمات کامپیوتری مشغولند.

اما فشار به بهائیان سمنان زیاد و زیادتر می‌شود. به گفته این شاهد عینی، مقامات محلی رسما نگفتند که بهائی‌ها به‌خاطر بهایی‌بودنشان باید کسب و کار خود را تعطیل کنند. اما مجوز کسب را تمدید نمی‌کنند و مغازه‌ها را می‌بندند، در نتیجه برای آنها امنیت شغلی نیست.

این شاهد عینی که با مسائل بهائیان آشناست در ادامه چنین می‌گوید: «این اقدامات برای این انجام می‌گیرد که بهائیان به لحاظ مالی فلج شوند و فشار را آنقدر افزایش می‌دهند که آنها مجبور به ترک ایران شوند. اما نسل جدید بهائیان در سمنان و سنگسر و حتی در نقاط دیگر ایران مانده‌اند.»

دلیل حساسیت نسبت به بهائیان سمنان

این شاهد عینی در توضیح به این سئوال که چرا فشار به بهائیان سمنان بیشتر شده، چنین پاسح می‌دهد: « به نظر من دلایل اصلی آن این است که عناصر اصلی و موثر بهائیان بیشتر از سمنان و سنگسر برخاستند و اینکه بهائیان سنگسری خیلی هدایت کننده بودند. از سوی دیگر هم اطلاعات و سازمان امنیت سمنان بسیاری قوی هست و عناصر متعصبی دارد.»

شاهد عینی که نخواست نامش فاش شود در ادامه توضیح داد که بهائیانی که دستگیر می‌شوند بیشتر به صورت زوج و یا اهل یک خانواده هستند و باهم دستگیر می‌شوند و بچه‌های آنها آواره و بی‌سروسامان می‌مانند. بنابراین مادران ترجیح می‌دهند که بچه‌های خود را هم به زندان انتقال دهند.

پتر آمسلر، مسئول حقوق بشر جامعه‌‌ی بهائیان آلمان در گفتگو با دویچه وله هشدار می‌دهد: «آنچه که در سمنان اتفاق افتاده، مدل و نمونه‌‌ی برخورد با دیگر بهائیان ایران است. مقامات محلی مجموعه‌ای از تضییقات و فشارها را علیه بهائیان بکار می‌برند تا واکنش دول غربی را هم امتحان کنند.»

حدود ۱۰۰ بهائی در زندان‌های ایران

اخیرا غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضایی ایران به بازداشت بهائیان سمنان (۱۳ آذر/ ۳ دسامبر) واکنش نشان داد و گفت: «صرف بهائی بودن دلیل دستگیری کسی نیست.» اژه ای در پاسخ به سئوالی راجع به دستگیری عده‌ای از بهائيان سمنان تصریح کرد: «هیچ فردی صرف داشتن عقیده و یا نظری بازداشت نمی‌شود، چرا که در این صورت بسیاری از بهائيان نیز باید مورد بازداشت قرار می‌گرفتند.»

پتر آمسلر، مسئول حقوق بشر جامعه‌‌ی بهائیان آلمان به دویچه وله می‌گوید: «در حال حاضر حدود ۱۰۰ تن از پیروان بهایی در ایران زندانی هستند. اغلب این افراد پس از سه روز یا سه هفته و یا سه سال حبس با قرار وثیقه‌ای بسیار سنگین آزاد می‌شوند.»

به گفته‌ی آقای آمسلر، مسئول حقوق بشر جامعه‌‌ی بهائیان آلمان، این افراد برای فراهم کردن مبلغ وثیقه‌ی مورد نظر، اغلب مجبور به فروش خانه‌های خود می‌شوند یا باید قرض بگیرند. آمسلر تاکید می‌کند هدف ازاین اقدامات فشار اقتصادی و ورشکستگی مالی بهائیان در ایران است.

وضعیت بهائیان در مرکز توجه جامعه جهانی

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در آخرین گزارش خود در دوم آذر ۱۳۹۱ درباره‌ی وضعیت بهائیان در ایران اظهار نگرانی کرد. اخیرا "کمپن هنرمندان مجارستان در دفاع از بهائیان ایران" نیز برگزار شد.

مارتا سباستین، خواننده‌ی مشهور مجار که یکی از سفیران صلح یونسکو نیز هست، در ویدیوی کوتاهی می‌گوید: «وضعیت شهروندان بهایی ایران و ظلم مداومی که بر آن‌ها می‌رود قلب مرا به درد می‌آورد. دانشجویان بهایی از حق ادامه‌ی تحصیل باز می‌مانند و از دانشگاه‌ها اخراج می‌شوند.»

این هنرمند مجار درباره‌ی تعداد چشمگیر دانشجویان بهایی که از تحصیل بازمانده‌اند، می‌گوید: «این محرومیت دردناک است. انگار که بال پرنده‌ای را قطع کنی یا به کسی مثل من که صدایش همه‌ی دارایی اوست، بگویی از حق خواندن محرومی.»

مارکوس لونینگ، مسئول حقوق بشر و کمک‌های ‌بشردوستانه دولت آلمان نیز پیش از این در اطلاعیه‌ای که توسط وزارت خارجه آلمان منتشر شد، با ابراز نگرانی از شدت گرفتن سرکوب بهائیان در ایران، رفتار حکومت ایران در قبال این اقلیت مذهبی را محکوم کرده بود.

منبع: دویچه وله