به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، دی ۱۰، ۱۳۹۱

روزنامه شرق رفع توقیف شد 

حکم دادگاه مطبوعات درباره پرونده روزنامه شرق که به دلیل انتشار کاریکاتوری توقیف شده بود صادر شد. براساس حکم صادره، روزنامه شرق رفع توقیف شده است.
پیش از این اعضای هیئت منصفه مطبوعات نیز نظر خود را مجرم نبودن مدیرمسئول این روزنامه اعلام کرده بودند.
مهدی رحمانیان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی تسنیم با تأیید این خبر گفت: هنوز زمان انتشار مجدد روزنامه معلوم نیست ولی امیدواریم در اولین فرصت این اتفاق بیفتد.
مدیرمسئول روزنامه شرق در پاسخ به این سوال که آیا در این مدت نیروهای خود را از دست داده و به فکر جذب نیروی جدید خواهید بود اظهار داشت: نه‌تنها نیرویی را از دست ندادیم بلکه به تعداد نیروهای خود افزوده‌ایم.

جلسه رسیدگی به کیفرخواست‌های صادر شده علیه مدیرمسئول روزنامه توقیف شده شرق یکشنبه گذشته سوم دی‌ماه در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیرخراسانی و در حضور هیئت منصفه دادگاه مطبوعات برگزار شد.

رحمانیان مدیر مسئول روزنامه شرق در 2 مورد از اتهامات مجرم شناخته نشد و فقط در مورد اتهام تخلف از مصوبه شورای امنیت مجرم شناخته شد. اعضای هیئت منصفه دادگاه مطبوعات مدیر مسئول روزنامه شرق را در خصوص اتهام نشر مطالب خلاف واقع با اکثریت آرا مجرم نشناختند.

همچنین اعضای هیئت منصفه دادگاه مطبوعات به اتفاق آرا در خصوص اتهام توهین روزنامه شرق به ایثارگران و چاپ کاریکاتور با اکثریت آرا، این روزنامه را مجرم ندانستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، به دنبال انتشار کاریکاتوری در روزنامه شرق در تاریخ سه‌شنبه 4 مهرماه، هیئت نظارت بر مطبوعات جلسه‌ای اضطراری تشکیل داد و در پایان این جلسه، اعضای هیئت نظارت بر مطبوعات بر اساس بند 8 ماده 6 و تبصره ماده 12 قانون مطبوعات تصمیم به توقیف انتشار روزنامه شرق گرفتند.

مهدی رحمانیان مدیر مسئول روزنامه شرق از تبرئه این روزنامه از سوی شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران از تمامی موارد اتهامی خبر داد. از همین رو روزنامه شرق رفع توقیف شده و قرار است انتشار آن از روز دوشنبه از سر گرفته شود.