به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آذر ۲۵، ۱۳۹۴

یک عضو شورای نگهبان:‌ خبرگان باید بر رهبری نظارت کنند

تنها یک روز پس از آن‌که آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، نظارت مجلس خبرگان بر رهبر جمهوری اسلامی را رد کرده بود، آیت‌الله محمد مؤمن، یک عضو شورای نگهبان قانون اساسی گفت که این مجلس باید بر کار رهبر نظارت کند.
آیت‌الله مومن، امروز سه‌شنبه ۲۴ آذر به خبرگزاری مهر گفته است که اعضای مجلس خبرگان باید بر کار رهبر جمهوری اسلامی، نظارت داشته باشند تا بتوانند رهبر را در صورت از دست دادن شرایط رهبری، برکنار کنند.
به‌گفته این عضو شورای نگهبان، وظیفه مجلس خبرگان رهبری «تعیین رهبر نظام و معرفی آن به مردم است، بعد از تعیین رهبری هم خبرگان باید نسبت به اعمال رهبری نظارت داشته باشند
آیت‌الله لاریجانی روز گذشته در نشست با مسئولان عالی قضایی، «نظارت مجلس خبرگان» بر رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای زیرمجموعه او را سخنان «بی‌پایه‌ای» دانسته بود که رسانه‌ها دامن می‌زنند.
این سخنان رئیس قوه قضائیه، ظاهراً در پاسخ به سخنان چند روز پیش آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت است که گفته بود مجلس خبرگان بر عملکرد رهبر نظارت می‌کند و کمیسیونی نیز برای تعیین رهبر جمهوری اسلامی «در صورت پیشامد حادثه» برای رهبر کنونی، تعیین شده است.
مجلس خبرگان ۸۶ عضو دارد که با رأی مردم و از میان «روحانیان» انتخاب می‌شوند. طول هر دوره مجلس خبرگان نیز هشت سال است.
انتخابات مجلس خبرگان همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز هفتم اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.
خبرگزاری مهر