به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، بهمن ۱۰، ۱۳۹۵

ریزگرد آسمان خوزستان را سیاه کرد؛ مدرسه‌های اهواز تعطیل شدند

مدرسه‌های مرکز استان خوزستان به دلیل قطع آب و برق و وجود ریزگردها تعطیل شده‌اند.

از چند روز پیش وجود ذرات معلق در هوا زندگی عادی شهروندان اهواز در مرکز استان خوزستان و شهرهای دیگر را مختل کرده است.
رییس مرکز بهداشت خوزستان از این که تعطیلی مدرسه‌ها دیر اعلام شده، انتقاد کرده است. به گفته شکرالله سلمان‌زاده، مدرسه‌ها وقتی تعطیل شد که دانش‌آموزان وارد کلاس‌ها شدند و آب و برق قطع بود.
او به خبرگزاری ایسنا گفته است گرد و غبار در اداره و مدرسه بر سلامت دانش آموزان و سایر شهروندان اثر می‌گذارد و باید فرصت پاکسازی ساختمان‌ها و تمیز کردن میزها و نیمکت‌ها فراهم باشد.
این اولین بار نیست که شدت ذرات گرد و غبار در هوا باعث مختل شدن کارهای عادی شهروندان می‌شود
مجتبی اورکی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز می‌گوید روز جمعه ۲۷۰ نفر به دلیل مشکلات تنفسی به بیمارستان‌های استان خوزستان مراجعه کرده‌اند.
علی عسگر ظاهری، نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس شورای اسلامی از حسن روحانی، رییس جمهور ایران، خواسته است که "شخصا" به این مساله رسیدگی کند و مانع "دست بردن در اکوسیستم استان شود."
کارشناسان محیط زیست، خشکی هوا و بعضی از تالاب‌های داخلی و خارجی را از دلایل افزایش گرد و غبار در جنوب غربی ایران می‌دانند.
 حمید پوران، پژوهشگر ارشد محیط زیست دانشگاه سواس لندن، به بی‌بی‌سی می‌گوید وقتی سطح خاک، پوشش گیاهی و رطوبت کافی نداشته باشد، ذرات ریز با کمترین نیروی خارجی در هوا معلق می‌شوند.
او می‌گوید ریزگردها هم منشا داخل ایران دارند و هم از کشورهای همسایه می‌آیند.
نگرانی از خشکی شدن جنوب غربی ایران موضوعی تازه نیست. از پنج دهه گذشته دراین‌باره نگرانی‌های جدی وجود داشته است.
بی بی سی فارسی