به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، بهمن ۰۳، ۱۳۹۵

گردهمایی سران احزاب راست پوپولیست در آلمان

نشست احزاب راستگرای اروپا در کوبلنز: (از چپ به راست) فراوکه پتری، رهبر "آلترناتیو برای آلمان"، مارین لوپن، رهبر "جبهه ملی" فرانسه، ماتئو سالوینی، از رهبران حزب "لیگای شمال" ایتالیا، خیرت ویلدرز، رهبر "حزب آزادی" هلند، هارالد ویلیمسکی، از رهبران "حزب آزادی" اتریش، مارکوس پرتسل، از رهبران حزب "آلترناتیو برای آلمان"


برای نخستین بار گرو‌ه‌های راست پوپولیست آلمان، ایتالیا، فرانسه و هلند یک "کنفرانس" رسمی برگزار کردند. به گفته مارین لوپن، رهبر حزب راستگرای "جبهه ملی" فرانسه، برکسیت و پیروزی دونالد ترامپ زمینه‌ساز تولد "جهانی نو" هستند.
سال ۲۰۱۷ سال انتخاباتی پراهمیت برای آلمان، فرانسه و هلند است. در هر سه کشور گروه‌های راست‌گرا و ناسیونالیست‌های افراطی در حال رشد هستند. به همین دلیل گردهمایی احزاب دست راستی این کشورها در آلمان در روز شنبه (۲۱ ژانویه / ۲ بهمن) توجه رسانه‌های جهان را به خود جلب کرد.
به گفته خبرنگار روزنامه پرتیراژ "بیلد" آلمان، این "کنفرانس" که در شهر کوبلنتس در ایالت رایندلند فالتس برگزار شد، در اصل یک "شو" انتخاباتی بوده است. گروه‌های راست و  پوپولیست اروپایی تاکنون در خفا با هم "کنفرانس" برگزار می‌کردند. چنین نشستی، یک روز پس از آغاز به‌کار رئیس‌جمهوری ایالات متحده، نشانه‌ی عزم راسخ احزاب راست‌گرای اروپایی برای کمک‌به یکدیگر در انتخابات پیش‌رو به‌شمار می‌رود.
نخستین سخنران این نشست مارین لوپن، رهبر حزب راست‌گرای "جبهه ملی" فرانسه بود. او ضمن تکرار بخشی از حمله‌های لفظی‌همیشگی‌اش به سیاستمداران اروپایی، بار دیگر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان را به دلیل پذیرش پناهجویان سرزنش کرد. او وعده داد که اروپا به‌زودی شاهد فعل‌وانفعالات تازه‌ای خواهد بود. لوپن اظهار داشت: «ما در حال تجربه پایان یک جهان و تولد جهانی نو هستیم".
سیاستمدار تندروی فرانسوی معتقد است که او و دیگر راست‌گرایان پوپولیست در اروپا باعث رشد و شکوفایی "جهان نو" خواهند شد. مارین لوپن بار دیگر یادآور شد که رویای "بیداری خلق‌های اروپا" را در سر می‌پروراند. 
آنها در سال‌های اخیر موفق شده‌اند با شعارهای ضد اسلامی و مهاجرستیز توجه شمار زیادی از شهروندان ناراضی اروپا را به خود جلب کنند، اما راه‌حلی برای ازبین بردن ریشه‌های مهاجرت و فرار میلیون‌ها انسان در کشورهای دیگر عرضه نکرده‌اند.
پوپولیست‌های آلمان و هلند
پس از لوپن، فراوکه پِتری، رهبر حزب راست پوپولیست "آلترناتیو برای آلمان" و خیرت ویلدرز، رهبر "حزب آزادی" هلند سخنرانی کردند. پتری نیز ضمن حمله به دولت‌های اروپایی اظهار داشت که اروپا را باید از نو تعریف کرد و شکل داد.
پتری خواهان "هویت ملی" و "روح اروپایی" برای اروپاییان است و برای جدایی آلمان از اتحادیه اروپا تلاش می‌کند.
خیرت ویلدرس، رهبر "حزب آزادی" هلند که بخشی از فعالیت خود را صرف مبارزه با اسلام و اسلام‌گرایی می‌کند، ضمن تبریک به دونالد ترامپ اظهار داشت که "زمان تغییر" برای اروپا هم فرارسیده است.
ویلدرس که به آلمانی سخنرانی می‌کرد گفت: «اروپا به فراوکه (پتری) نیاز دارد نه آنگلا (مرکل)». 
تظاهرات مخالفان
نشست سران احزاب راست پوپولیست اروپایی با اعتراض شماری از ساکنان کوبلنتس روبرو شد. در طول روز هزاران نفر در تظاهراتی که توسط گروهی متشکل از فعالان سندیکایی، سیاسی و دینی برگزار شده بود شرکت کردند.
در این حرکت اعتراضی که عنوان آن "کوبلنتس رنگارنگ می‌ماند" بود، مالو درایر، رئیس دولت ایالتی راینلندفالتس، و دیتمار موشاید، رئیس اتحادیه سندیکاهای آلمان (DGB) نیز سخنرانی کردند.
خانم درایر از مردم آلمان خواست، از این پس در برابر فعالیت‌های سیاستمداران پوپولیست سکوت نکنند و به حرکت‌های اعتراضی دست بزنند. او گفت: «زمان آن فرارسیده است که دیگر کسی در خانه نماند».
دویچه وله