به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، بهمن ۱۲، ۱۳۹۵

جلسه فوری شورای امنیت در مورد آزمایش موشکی ایران به درخواست آمریکا

  ایالات متحده آمریکا و اسرائیل، جمهوری اسلامی را متهم کرده‌اند که یک موشک میان‌برد بالستیک آزمایش کرده است.
خبرگزاری رویترز گزارش داده که موشک بالستیک از پایگاهی در سمنان شلیک شده، اما بعد از طی ۶۳۰ کیلومتر در هوا منفجر شده است.
مسئولان جمهوری اسلامی این خبر را تأیید نکرده‌اند.
شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید گفته است: «ما می‌دانیم که ایران این آزمایش موشکی را انجام داده. ماهیت دقیق آن اما در دست بررسی‌ست.»
ایالات متحده آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است که برای بررسی این موضوع سه‌شنبه، ۳۱ ژانویه جلسه فوری تشکیل دهد.
آزمایش موشک‌های بالستیک ممکن است به معنای تخطئی از قطع‌نامه سازمان ملل علیه ایران تلقی شود و باعث وضع تحریم‌های اقتصادی تازه‌ای علیه ایران شود.
شواری امنیت با صدور قطع‌نامه شماره ۱۹۲۹ در سال ۲۰۱۵  ایرام را از آزمایش موشک‌های بالستیک با توانایی حمل کلاهک‌های هسته‌ای منع کرده است.
دنی دانون، نماینده دائمی اسرائیل در سازمان ملل از شورای امنیت سازمان ملل خواسته، با برنامه موشکی ایران که به گفته او «امنیت خاورمیانه» را به مخاطره می‌اندازد، مقابله کند.
ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه همراه با یک هیئت ۶۰ نفره اقتصادی برای دیداری دو روزه در تهران به سر می‌برد.
رومن نادال، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفته است: «ژان مارک آیرو قصد دارد در این سفر اهمیت پشتیبانی همه طرف ها از توافق هسته‌ای و نیز پایبندی به تعهدهای آن را یادآور شود.»
در گفت‌و‌گوی تلفنی دونالد ترامپ با ملک سلمان، رئیس جمهوری آمریکا و پادشاه عربستان توافق کرده بودند که بر اجرای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ نظارت بیشتری شود و دو کشور مانع از گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه شوند.
رادیو زمانه