به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، بهمن ۰۱، ۱۳۹۵

برج «پلاسکو» تهران فرو ریخت

ساختمان پلاسکو یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های بلندمرتبه تهران در خیابان جمهوری بر اثر آتش‌سوزی فروریخت.

مجتمع تجاری پلاسکو روز پنج‌شنبه ۳۰ دی دچار حریق شد و درحالی که ماموران آتش‌نشانی هنوز مشغول اطفای حریق بودند فروریخت.
رسانه‌های ایران ابتدا از کشته شدن چند ده آتش‌نشان خبر دادند اما مقامات ایران این اخبار را تایید نکرده و خواستار رجوع به صداوسیما شده‌اند که به دلیل پوشش کم و ناقص مورد انتقادات بسیاری در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.
در ساعات پایانی روز پنج‌شنبه شهردار تهران از کشته شدن قطعی ۲۰ آتش‌نشان خبر داد اما جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی می‌گوید که این تعداد از آتش‌نشانان زیر آوار مانده و معلوم نیست چه تعداد از آنها کشته شده‌اند.
به نظر می‌رسد که بخش عمده‌ای از مصدومان و کشته‌شدگان احتمالی از نیروهای آتش‌نشانی باشند و عکس‌های دلخراشی از گریه و تاثر آتش‌نشانان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.
در عین حال آتش‌سوزی به طور کامل مهار نشده و به یک انبار پوشاک در همسایگی ساختمان پلاسکو نیز سرایت کرده است.

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در هنگام وقوع حادثه برای دیدار با مراجع تقلید به شهر قم رفته بود، سفر خود را ناتمام گذاشت و در محل حادثه حاضر شد. با این حال در شبکه‌های اجتماعی هشتگی به راه افتاده و برخی کاربران خواستار استعفای آقای قالیباف از شهرداری تهران شده‌اند.
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در دستوری ویژه به وزیر کشور، خواستار بررسی سریع دلایل وقوع این حادثه شد. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران نیز در محل حادثه حاضر شده است.

رسانه‌های ایران به نقل از مسئولان تجمع حاضران در محل حادثه را یکی از دلایل کندی خدمات رسانی به مجروحان اعلام کرده و خواستار ترک محل از سوی شهروندان شده‌اند.
از سوی دیگر نیروهایی از ارتش ایران نیز به کمک نیروهای امدادگر رفته و در محل حضور دارند.

ساختمان پلاسکوی تهران یکی از اولین نمادهای مدرن شهری در پایتخت ایران است که ۵۶ سال پیش ساخته شده بود. مالک اولین برج تهران، حبیب‌الله القانیان، رئیس انجمن کلیمیان تهران بود که پس از انقلاب ۱۳۵۷ دستگیر و اعدام شد و ساختمان پلاسکو نیز به مصادره بنیاد مستضعفان درآمد.
این ساختمان در سال‌های اخیر یکی از بزرگترین مراکز فروش پوشاک ایران بود.