به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، تیر ۰۷، ۱۳۹۸

آنگلا مرکل دوباره در یک مراسم عمومی دچار لرزش شد

حال آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، یک بار دیگر بد شد و روز پنجشنبه ششم تیر برای دومین بار طی روزهای اخیر در مراسمی در شهر برلین، وضعیت با ثباتی نداشت. خانم مرکل که همراه رئیس‌جمهوری آلمان در مراسمی برای معرفی وزیر جدید دادگستری شرکت کرده بود بازوی خود را به سینه‌اش می‌فشرد و حدود دو دقیقه بدنش می‌لرزید.

یک لیوان آب به او رساندند ولی خانم مرکل آن را پس زد. حدود نیم ساعت بعد که وارد ساختمان پارلمان شد به نظر می‌رسید که حالش خوب است.

ساعاتی بعد او برای شرکت در اجلاس سران کشورهای گروه ۲۰ به سوی ژاپن پرواز کرد.

سخنگوی خانم مرکل به خبرگزاری آلمان گفت: «همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود و حال صدراعظم خوب است».

دفتر خانم مرکل در مورد دلایل این موضوع اظهارنظر نکرد و توضیحی نداد. احتمال بیماری او تاکنون علنی نشده است. قوانین حفاظت از حریم خصوصی افراد در آلمان در مورد انتشار این قبیل اطلاعات بسیار سختگیرانه است.

سه‌شنبه هفته گذشته هنگام دیدار رئیس‌جمهوری اوکراین از برلین هنگامی که دو رهبر در هوای گرم در بیرون ایستاده بودند تمام بدن خانم مرکل دچار لرزش شد. او پس از نوشیدن سه لیوان آب گفت حالش خوب است و «تشنه بوده است».


در روزهای اخیر موج هوای گرم در آلمان ادامه داشته و روز چهارشنبه دمای هوا در برلین به ۳۷ درجه رسید.

خانم مرکل ۶۴ ساله از سال ۲۰۰۵ تاکنون رهبر آلمان است.

هفته گذشته خبرگزاری آلمان گزارش داد که در گذشته نیز خانم مرکل در هوای گرم و زیر آفتاب دچار حالت مشابهی شده بود. این خبرگزاری زمان دقیق وقوع آن را مشخص نکرد ولی یادآوری کرد که دلیل بروز این حالت در خانم مرکل نوشیدن آب ناکافی است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید خانم مرکل به استقامت در جلسات طولانی مذاکرات رهبران اروپایی شهرت دارد.

روز چهارشنبه خانم مرکل حدود دو ساعت در حالت ایستاده بود. ابتدا به سئوالات نمایندگان پارلمان پاسخ داد و سپس در نقطه‌ای دیگر در شهر برلین در یک اجتماع سخنرانی کرد. هیچ نشانه‌ای از بیماری یا مشکلات جسمی بروز نکرد.

البته خانم مرکل تا حد چشمگيری از حجم کار خود کاسته است. او در سال ۲۰۱۴ نیز پس از آسیب دیدن استخوان لگنش در جریان اسکی در تعطیلات زمستانی در سوئیس چند هفته حجم کارش را کاهش داد.

خانم مرکل سال گذشته اعلام کرد که پس از پایان دور فعلی صدراعظمی آلمان در سال ۲۰۲۱ دیگر برای این مقام نامزد نخواهد شد و شغل سیاسی دیگری را نخواهد پذیرفت.

به دنبال نتایج بد انتخاباتی حزب دمکرات مسیحی آلمان در چند ایالت و دشواری‌های آغاز کار دولت ائتلافی فعلی آلمان او از رهبری این حزب کناره‌گیری کرد. از آن زمان تاکنون او به کناره‌گیری زودرس از مقام صدراعظمی آلمان هیچ اشاره نکرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ ش.ر/ ک.ر