به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، تیر ۰۲، ۱۳۹۸

درخواست صریح فیفا از ایران برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال مصرانه از ایران خواسته امکان حضور زنان در ورزشگاه‌ها در بازی‌های مقدماتی جام جهانی فراهم شود. او از دولت حسن روحانی انتقاد کرد که به وعده‌هایش در این زمینه عمل نکرده است. جیانی اینفانتینو در یک "نامه فوری" خطاب به مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران خواستار فراهم کردن شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌ها در بازی‌های مقدماتی جام جهانی شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) به نقل از این نامه، که ظاهرا سه روز پیش ارسال شده، گزارش داده که رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) از این که گام‌های اولیه در این مسیر تداوم نداشته ابراز تاسف کرد.

اینفانتینو ماه مارس سال گذشته در سفر به ایران شاهد شهرآورد تیم‌های استقلال و پرسپولیس بود که در آن زنان اجازه ورود به ورزشگاه آزادی و تماشای این بازی را نیافتند. او پیش از این مسابقه با رئیس دولت دوازدهم حسن روحانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

این ماجرا انتقاهای زیادی متوجه رئیس و مدیران ارشد فیفا کرد. ظاهرا در پی مذاکراتی که با طرف ایرانی انجام شد در حضور بعدی اینفانتینو در ورزشگاه آزادی، در ماه نوامبر، چند صد زن نیز اجازه یافتند بازی پرسپولیس و کاشیما، در مرحله برگشت فینال لیک قهرمانان آسیا را از نزدیک ببینند.

رئیس فیفا می‌گوید او در زمان حضورش در تهران در ماه نوامبر توانسته شاهد "پیشرفت‌های واقعی و ملموسی" در زمینه سهیم شدن زنان در تماشای مسابقات فوتبال باشد و این تجربه او را امیدوار کرده که این روند مثبت پایدار بماند و با پیشرفت‌های مشابهی ادامه یابد.

تجربه ناامیدکننده بازی ایران و سوریه

او افزود اما تجربه بازی دوستانه ایران و سوریه در ششم ژوئن (۱۶ خرداد) که در آن جلوی ورود زنان به ورزشگاه گرفته و ظاهرا تعدادی از آنها نیز بازداشت شده‌اند، "ناامید‌کننده" بوده است.

رئیس فیفا خطاب به مهدی تاج نوشته که برخورد با زنانی که خواستار ورود به ورزشگاه بوده‌اند نه با تعهداتی که فدراسیون فوتبال ایران در این زمینه بر عهده گرفته همخوانی دارد و نه با وعده‌هایی که حسن روحانی در دیدار مارس ۲۰۱۸ داده است.

آزادی ورود زنان به ورزشگاه‌ها از وعده‌های انتخاباتی روحانی در سال‌های ۹۲ و ۹۶ بود. او تیرماه سال پیش نیز در پاسخ به نامه مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان که بازتاب حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای پخش زنده مسابقات جام جهانی را "بسیار مناسب" ارزیابی کرده بود تاکید کرد که این کار باید "به نحو مناسب و با همکاری وزارت کشور" ادامه یابد.

با این همه شماری از مراجع تقلید حضور زنان در ورزشگاه‌ها را "شرم‌آور" خواندند و ناصر محمودی‌فرد، مدیر وقت مجموعه ورزشی آزادی ۲۴ تیرماه ۹۷ به خبرگزاری ایرنا گفت به دلیل فراهم کردن امکان حضور زنان در این ورزشگاه از کار برکنار شده است.

مهلت به ایران تا ۲۵ تیر

اینفانتینو در نامه به تاج تاکید می‌کند که فیفا ضمن توجه به "حساسیت‌های فرهنگی" معتقد است که در این زمینه باید رو به جلو داشت زیرا فراهم کردن امکان حضور زنان در ورزشگاه نه تنها یک وظیفه عمومی بلکه تعهدی است که فدراسیون جهانی فوتبال به اصول خود دارد.

او می‌نویسد که سپاسگزار خواهد شد که مهدی تاج هر چه سریع‌تر و "در هر حال نه دیرتر از پانزدهم ژوئیه ۲۰۱۹ (۲۵ تیر۹۸)" فیفا را در جریان اقدامات مشخص فدراسیون فوتبال و نهادهای دولتی ایران، که تهیه بلیط برای تماشای دیدارهای مقدماتی جام جهانی را برای تمام زنان ایرانی و غیر ایرانی علاقه‌مند ممکن می‌کند، قرار دهد.

بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر،  از ماه سپتامبر سال جاری آغاز می‌شوند. در مرحله اول، تیم‌های ملی چهل کشور آسیایی برای مشخص شدن نمایندگان این قاره با هم رقابت می‌کنند.

دویچه وله فارسی