به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، تیر ۰۴، ۱۳۹۸

اجلاس بی‌سابقۀ مقامات امنیتی آمریکا، اسرائیل و روسیه در بیت المقدس:

شناسائی رژیم بشار اسد در برابر خروج نیروهای ایران از سوریه
جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا
روسای شوراهای امنیت ملی سه کشور آمریکا، اسرائیل و روسیه از امروز دوشنبه ٢٤ ژوئن در بیت المقدس با یکدیگر دیدار و امنیت خاورمیانه و بویژه موقعیت ایران و سوریه را مورد بررسی قرار می‌دهند. این گردهمائی بیسابقه در حالی برگذار می‌شود که بحران میان ایران و آمریکا هر روز بیش از گذشته افزایش می‌یابد.

دیدار سه جانبه میان «جان بولتون»، همتای روسی او «نیکلای پاتروشِف» و رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل، «مِیِر بن شبات»، از سوی رسانه‌های اسرائیلی «بیسابقه» و «باور نکردنی» توصیف شده است. واقعیت اینست که هرگز در گذشته روسای امنیت ملی سه کشور با یکدیگر دیداری نداشته و مقامات امنیتی آمریکا و روسیه نیز هرگز در بیت المقدس با یکدیگر گفتگو نکرده بودند. گردآوری این سه تن در بیت‌المقدس، حتی بدون توجه به دستاوردهای آن، یک پیروزی دیپلماتیک برای بنیامین نتانیاهو محسوب می‌شود.

بی دلیل نیست که او خود شب گذشته با جان بولتون دیدار کرد و برگذاری این نشست سه جانبه را «تقویت موضع اسرائیل در صحنۀ بین‌المللی» توصیف نمود.

جان بولتون نیز در پایان دیدار خود با نخست وزیر اسرائیل، به ایران هشدار داد که «احتیاط و خودداری» آمریکا را به «ضعف» این کشور تعبیر نکند. جان بولتون در این زمینه به خبرنگاران گفت « نه ایران و نه هیچ کشور متخاصم دیگری نباید احتیاط و خودداری آمریکا را نشان ضعف این کشور تلقی کند. هیچکس به ایران جواز شکار در منطقه نداده است و ایران هرگز نمی تواند به سلاح اتمی دست یابد، نه علیۀ آمریکا و نه علیۀ سایر [کشورهای] جهان».

بگفتۀ منابع خبری اسرائیلی، واشینگتن و تل آویو در این دیداربه روسیه پیشنهاد خواهند کرد در برابر شناسائی رژیم بشار اسد و برداشتن مجازات‌های آمریکا علیۀ سوریه، روسیه خروج کلیۀ نیروهای ایران از سوریه را بدست آورد.

رادیو بین المللی فرانسه