به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، تیر ۰۲، ۱۳۹۸

معرفی مارک اسپر به عنوان وزیر دفاع جدید آمریکا

مارک اسپر
کاخ سفید به طور رسمی از مارک اسپر به عنوان وزیر دفاع آینده نام برد. هفته گذشته پاتریک شاناهان به طور ناگهانی گفت قصد ندارد مقام وزارت دفاع را قبول کند. تحولات تازه در پرتو منازعه با ایران اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در شرایطی که بحران مربوط به روابط ایران و آمریکا به اوج خود رسیده است، به زودی وزیر دفاع تازه‌ای در ایالات متحده کار خود را شروع می‌کند.

کاخ سفید شامگاه جمعه (۲۱ ژوئن) اطلاع داد که دونالد ترامپ قصد دارد مارک اسپر را در رأس وزارت دفاع کشور قرار دهد.

هفته گذشته پاتریک شاناهان، سرپرست موقت پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده، به طور غیرمترقبه اعلام کرد که قصد ندارد مقام وزارت دفاع را به عهده بگیرد. به دنبال آن ترامپ اسپر را به عنوان سرپرست موقت پنتاگون تعیین کرد.

مارک اسپر بالاترین مقام غیرنظامی در ارتش ایالات متحده است و به طور رسمی به جای جیمز متیس خواهد نشست، که در دسامبر گذشته به علت اختلاف نظر با رئیس جمهور از مقام خود استعفا کرد.

حدود شش هفته پیش ترامپ تصمیم گرفت که شاناهان وزیر دفاع آینده آمریکا باشد، اما این موضوع باید به تأیید مجلس سنا می‌رسید.

به گفته "واشنگتن پست" شاناهان مایل نبوده برخی از مسائل ناگوار زندگی خصوصی او در سنا مورد بحث قرار گیرد و از آن راه به رسانه‌های جمعی راه یابد.

پاتریک شاناهان از ریاست پنتاگون انصراف داد

تغییرات در بالاترین مقام‌های وزارت دفاع آمریکا در زمانی صورت می‌گیرد که تنش با ایران ابعاد تازه‌ای یافته و از زمان سرنگونی یک پهپاد توسط دفاع ضدهوایی سپاه پاسداران به حادترین شکل خود رسیده است.

ایران گفته است که پهپاد یادشده را به دنبال ورود غیرقانونی به قلمرو ایران سرنگون کرده است. در برابر آمریکا می‌گوید که پهپاد در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس بوده و وارد قلمرو ایران نشده است.

دونالد ترامپ روز جمعه (۲۱ ژوئن) در پیامی توییتری نوشت که در آخرین دقایق از حمله هوایی به سه هدف نظامی در ایران جلوگیری کرده است. او علت تغییر تصمیم را چنین توجیه کرد که حمله "به مرگ حدود ۱۵۰ نفر منجر می‌شد، که با سرنگونی یک پهپاد تناسبی نداشته است".

دویچه وله فارسی