به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، تیر ۰۸، ۱۳۹۸

آمریکا خطاب به اروپائیان: بین ما و ایران یکی را انتخاب کنید

برایان هوک، رئیس گروه ویژه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا روز جمعه گفت که شرکت‌های اروپایی باید بین تبادل تجاری با ایالات متحده آمریکا و یا ایران یکی را انتخاب کنند. هوک تاکید کرد، ایالات متحده تحریم‌هایی علیه هر گونه خرید مشکوک نفت از ایران توسط کشورهای دیگر را اعمال خواهد کرد.

او همچنین گفت: «واشنگتن در حال تلاش برای جلوگیری از دستیابی ایران به 50 میلیارد دلار درآمد نفتی است».

رئیس گروه ویژه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت: «اگر ما مانع حضور ایران در یمن نشویم، تهران قادر خواهد شد تا تنگه باب المندب را ببندد».

هوک ایران را به رد گزینه‌های دیپلماتیک متهم کرد و افزود که رئيس جمهوری آمريکا بارها گفته است که از هرگونه تماس با رئیس جمهوری ایران استقبال خواهد کرد.

اظهارات روز جمعه هوک در باره ایران با جلسه مقامات ارشد جمهوری اسلامی با امضا کنندگان موافقتنامه هسته‌ای سال 2015 در وین همزمان بیان شد.

تهران تهدید کرد، اگر اروپایی‌ها راه‌حلی برای تحریم‌های ایران پیدا نکنند، این کشور ذخایر اورانیوم خود را به بالاتر از 300 کیلوگرم یعنی سطح مورد توافق با قدرت‌های بزرگ افزایش خواهد داد. تهدید ایران به عنوان خطری جدی برای کل توافق هسته ارزیابی می‌شود.

منع ایران از تهدید دریانوردی
رايان هوک گفت: پادشاهی سعودی و سایر کشورها اطلاعاتی ارائه دادند که ثابت می‌کند که ایران مسئول حملات به نفتکش‌ها است.
او افزود :«ما از آغاز ماه مه اطلاعاتی در باره تهدیدهای ایران علیه نفتکش‌ها دریافت کردیم».

هوک گفت از سازمان بین المللی دریانوردی «آیمو» (International Maritime Organization) خواسته است تا اقدامات لازم را برای حفاظت از حمل و نقل دریایی انجام دهد.

هوک در پاسخ به تقویت نیروهای نظامی آمریکا و حضور آنها در منطقه گفت: «ما حضور نظامی ارتش ایالات متحده آمریکا را در منطقه به عنوان بخشی از «سیاست بازدارندگی» در برابر ایران تقویت کردیم».

رئیس گروه ویژه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد :« هر گونه تهدیدی از سوی ایران یا هر کسی علیه نیروهای آمریکایی در منطقه به شدت پاسخ داده می‌شود».

او بار دیگر تاکید کرد، هدف ایالات متحده تغییر نظام در ایران نیست اما کشورش همچنان به حمایت از مردم ایران برای تغییر رفتار رژیم در تهران ادامه خواهد داد.

هوک در پایان گفت:«مردم ایران نمی خواهند پولشان برای شبه نظامیان عراقی، حزب الله لبنان یا حوثی‌های یمن مصرف و هدر شود».

برایان هوک، روز پنج‌شنبه در پاریس نیز در مصاحبه‌ای گفت که سیاست حداکثر فشار بر ایران موثر بوده است، با این وجود تاکید کرد که اعمال این تحریم‌ها، به تهران این حق را نمی‌دهد که تعهدات هسته‌ای خود را نقض کند.

هوک افزود: «به ادامه سیاست فشار حداکثری اقتصادی معتقدیم زیرا کارساز است و رژیم را از منابع درآمد همیشگی خود محروم می‌کند.»

هوک این اظهارات را پیش از برگزاری نشست با دیپلمات‌های ارشد فرانسه، بریتانیا و آلمان در پاریس انجام شد. او قصد داشت در جریان این نشست، دیگران را قانع کند که سیاست آمریکا در قبال ایران بهترین راه برای بازگرداندن تهران به میز مذاکره است.

هوک افزود که اکنون «گروه‌های نیابتی حکومت ایران به لحاظ مالی در تنگنا قرار گرفته‌اند و امروز به‌ دلیل تحریم‌های ما ضعیف‌تر شده‌اند.»

رئیس گروه ویژه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت که یک سال پمپئو وزیر خارجه آمریکا سیاست خارجی جدید ما را به ایران ارائه داد.

شفاف به ایران گفتیم که اگر مثل یک دولت عادی و نه انقلابی عمل کند، تمام تحریم‌ها را بر می‎داریم، تمام تحریم‌هایی که 40 سال است اعمال می‌شود.»

العربیه