به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، تیر ۰۴، ۱۳۹۸

دونالد ترامپ: کشورهای دیگر خودشان از نفتکشهایشان در تنگه هرمز حفاظت کنند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، امروز دوشنبه (۲۴ ژوئن) در پیامی که در توییتر منتشر کرده گفته آمریکا سال‌هاست بدون دریافت هیچ پولی از نفتکش کشورهای دیگر در تنگه هرمز حفاظت کرده است. او از کشورهای دیگر خواسته خودشان از نفتکشهایشان در این تنگه حفاظت کنند.

در این توییت آقای ترامپ نوشته: "چین ۹۱ درصد نفت خود را از تنگه (هرمز) می‌گیرد و ژاپن ۶۲ درصد، و بسیاری از کشورهای دیگر هم همین طور. پس چرا ما (سال‌‎هاست) بدون هیچ پاداشی از خطوط کشتیرانی کشورهای دیگر حفاظت می‌کنیم. تمام این کشورها باید از کشتی‌های خودشان حفاظت کنند. ما حتی احتیاج نیست آنجا باشیم چرا که آمریکا (با فاصله) به بزرگ‌ترین تولیدکننده انرژی در سرتاسر جهان تبدیل شده است."

او همچنین نوشته: "خواسته آمریکا از ایران بسیار ساده است، ایران نباید به سلاح‌های هسته‌ای دست یابد و از اقدامات تروریستی حمایت نکند."

اظهارات آقای ترامپ در حالی است که از هفته گذشته تنش میان ایران و آمریکا پس از سرنگونی هواپیمای تجسسی آمریکا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزایش یافته است.

عبور نفت از هشت تنگه ی جهان 
برحسب در صد از کل نفت تامین شده در جهان (۹۷ میلیون بشکه در روز)تنگه هرمز آبراهی است که سواحل ایران و عمان را از هم جدا و خلیج فارس را به خلیج عمان و دریای عرب متصل می‌کند؛ باریک ترین نقطه عبوری از این آبراه ۲۱ مایل عرض دارد.

بر اساس برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در سال ۲۰۱۶، روزانه ۱۸.۵ میلیون بشکه نفت از این تنگه عبور کرده است که این رقم ۳۰ درصد تمامی ترانزیت نفت در جهان از طریق دریا را شامل می‌شود.


حدود دو هفته پیش شورای بین المللی دریانوردی بالتیک (بیمکو)، بزرگ‌ترین انجمن کشتیرانی در دنیا نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع در تنگه هرمز و خلیح فارس هشدار داد.

هشدار بیمکو پس از حملات اخیر به دو تانکر نفتی صورت گرفت.

دو کشتی کمتر از دو هفته پیش در نزدیکی ساحل جنوبی ایران هدف قرار گرفتند. آمریکا، ایران را به دست داشتن در این حملات متهم کرده، اتهامی که ایران آن را رد کرده است.

جیکوب لارسن، رئیس بخش امنیت دریایی بیمکو گفته است علیرغم جریان داشتن یک درگیری نظامی، تنش‌ها به بالاترین حد رسیده است.

پس از اجرایی شدن تحریم‌های نفتی ایالات متحده آمریکا علیه ایران و کاهش فروش نفت این کشور، مقام‌های جمهوری اسلامی بارها تهدید به بستن تنگه هرمز کرده‌اند.

از جمله حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، که گفته بود: "آمریکا بداند نفت خود را می‌فروشیم و خواهیم فروخت و قادر نیست جلوی صادرات نفت ایران را بگیرد و باید بداند اگر روزی بخواهد جلوی نفت ایران را بگیرد نفتی از خلیج فارس صادر نخواهد شد."

افزایش تنش میان آمریکا و ایران از هفته پیش تا کنون باعث افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است.

بی بی سی