به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، تیر ۰۹، ۱۳۹۸

جایزه جرج اورول برای رمان «مرد شیرفروش»

آنا برنز در مراسم جایزه من‌بوکر، پیش از دریافت جایزه در سال ۲۰۱۸
رمان «مرد شیرفروش» اثر آنا برنز که در سال ۲۰۱۸ برنده جایزه من‌بوکر شده بود، عنوان بهترین کتاب داستانی سیاسی جایزه «جورج اورول» در سال ۲۰۱۹ را هم از آن خود کرد.

جایزه «جورج اورول» مهم‌ترین جایزه ادبیات سیاسی جهان است که در سال ۱۹۹۳ راه‌اندازی شد و سالانه به نویسندگانی تعلق می‌گیرد که با آثارشان به آرمان‌های جورج اورول نزدیک‌ترند؛ یعنی نزدیک کردن ادبیات و سیاست و تبدیل کردن ادبیات سیاسی به اثری هنری.

تام سات‌کلیف، رئیس هیات داوران این جایزه، رمان «مرد شیرفروش» را کتابی «با لحنی اعجاب‌انگیز» توصیف کرده و به روزنامه گاردین گفته است: «مرد شیرفروش» رمانی قابل‌توجه و موفق در ثبت دقیق دوره‌ای خاص و کشمکشی خاص است با دقتی درخشان در روایت و با مضمونی جهانی، برای این‌که نشان دهد تعلقات و گرایش‌های سیاسی چگونه می‌تواند وفاداری ذاتی انسان را زیر و رو کند. 
این کتاب سومین رمان آنا برنز است که پارسال نیز توانست، به‌عنوان اولین نویسنده ایرلندی، جایزه من‌بوکر را برای همین اثر به دست آورد. رمان «مرد شیرفروش» که ماجرای آن درباره زنی جوان است که مورد آزار مردی قدرتمند قرار می‌گیرد، جایزه امسالِ حلقه منتقدان کتاب آمریکا را نیز کسب کرده است.

در دیگر بخش جایزه سه‌هزار پوندی «جروج اورول»، جایزه بهترین اثر «ادبیات غیرداستانی سیاسی» به کتاب «هیچ نگو» نوشته رادن کیف، روزنامه‌نگار مجله نیویورکر، رسید. کتاب «هیچ نگو» روایتی است مستند از جزئیات قتل جان مک‌کانویل، بیوه‌زن چهل‌ودوساله‌ای که اعضای ارتش موقت جمهوریخواه ایرلند او را در سال ۱۹۷۲ ربودند و جسدش در سال ۲۰۰۳ در ایرلند جنوبی کشف شد.

آنا برنز، برنده جایزه «جورج اورول»، متولد سال ۱۹۶۲ در بلفاست، پایتخت ایرلند شمالی، است اما چند سال است که در جنوب انگلستان زندگی می‌کند.

تا کنون دست‌کم یک ترجمه از رمان «مرد شیرفروش» در بازار کتاب ایران منتشر شده است.

رادیو فردا