به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، خرداد ۳۰، ۱۳۹۸

پیام همدردی زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج در ارتباط با قتل علیرضا شیرمحمدعلی

خبرگزاری هرانا – ده تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج با انتشار نامه ای سرگشاده با خانواده علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به قتل رسیده در زندان تهران بزرگ ابراز همدردی کردند. این زندانیان با اشاره به زندانیان سیاسی دیگری که در زندانهای مختلف کشور بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در بندهای غیر سیاسی نگهداری می‌شوند از وجدانهای بیدار خواسته‌اند که برای پایمال نشدن خون علیرضا و احقاق حقوق ابتدایی سایر زندانیان سیاسی خواهان مجازات آمرین این قتل شوند.


به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،  علیرضا شیرمحمدعلی، ۲۱ ساله و  اهل محله نازی آباد تهران در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شد و از بابت اتهامات “توهین به مقدسات”، “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی”، “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. در تاریخ ۲۰ خردادماه توسط دو زندانی دیگر در این زندان با ضربات پرتعداد چاقو به قتل رسید. روز چهارشنبه ۲۲ خردادماه، پیکر وی بدون اعلام عمومی قبلی در قطعه ۳۲۴ بهشت زهرا تهران بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

در این خصوص، امروز چهارشنبه ۲۹ خردادماه ۹۸، ده تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در نامه ای سرگشاده با خانواده علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به قتل رسیده در زندان تهران بزرگ ابراز همدردی کردند.

متن کامل این نامه که نسخه ای از آن جهت نشر در اختیار هرانا قرار گرفته است در ادامه می آید:
“هرشب ستاره‌ای به زمین می‌کشند و باز                  این آسمان غم‌زده غرق ستاره‌هاست

هفته گذشته در روز ملاقات خبر قتل علیرضا شیرمحمدعلی و تصور مادری سیاهپوش و عزادار که عزیز دربندش در زندان به قتل رسیده وجودمان را اندوهگین کرد. قتل این زندانی سیاسی اولین و آخرین نمونه اینگونه قتل‌ها نبوده است. چندی پیش همبندی سابقمان وحید صیادی نصیری به دلیل اعتصاب غذا و بی توجهی مسئولین زندان قم نسبت به خواسته‌های بحقش مظلومانه جان باخت و علیرضا نیز با وجود اینکه دهها روز را در اعتصاب غذا به سر برده بود نهایتا در قتلی کاملا مشکوک جان باخت.

برای ما زندانیانی که خود مدتی در بندهای عادی و حتی انفرادی زندان بوده‌ایم کاملا واضح است که باز بودن در سلول‌های انفرادی برای زندانیان ممنوع است چه برسد به همراه داشتن تیزی و چاقو در سلول انفرادی!!!.

و همینطور ادعای سراسر کذب سازمان زندانها در توجیه این قتل و منکر شدن نگهداری زندانیان سیاسی و عقیدتی در بین زندانیان جرایم خطرناک، درحالیکه هم اکنون دهها زندانی سیاسی دیگر از جمله اسماعیل بخشی، امیر امیرقلی، جعفر عظیم زاده و … در زندان اوین و خانم‌ها منیره عربشاهی، یاسمن آریانی، صبا کردافشاری، شکوفه یداللهی، سپیده مرادی، الهام احمدی، مرضیه امیری، عاطفه رنگریز، ندا ناجی، سپیده قلیان و … در زندان قرچک و نیز دهها تن از دراویش گنابادی، سهیل عربی، اکبر باقری و … در زندان فشافویه و دیگر زندانیان سیاسی محبوس در اکثر زندانهای شهرستانها سند رد ادعاهای کذب مطرح شده از طرف مسئولین سازمان زندانها می‌باشد. ادعاهای کذبی که در طول تمام این سالیان در پی مرگ زندانیان سیاسی همچون زهرا کاظمی، اکبر محمدی، ولی الله فیض مهدوی، عبدالرضا رجبی، امیدرضا میرصیافی، هدی صابر، ستار بهشتی، شاهرخ زمانی، سارو قهرمانی، سینا قنبری و … مطرح شده است.

لذا ما تنی چند از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج ضمن ابراز همدردی با خانواده این عزیز جانباخته که همچون قتل دولتی برادران سربدار و سرافرازمان زانیار و لقمان مرادی وجودمان را اندوهگین کرد از خانواده وی و تمامی وجدانهای بیدار درخواست داریم که برای پایمال نشدن خون علیرضا و احقاق حقوق ابتدایی و انسانی سایر زندانیان سیاسی گمنام در زندانهای سراسر کشور سکوت نکنند و بجای تقلیل و انحراف ماجرا به یک درگیری عادی بین دو زندانی، خواهان مجازات آمرینی باشند که این قتل را علیرغم اعتصاب غذا و درخواستهای مکرر آن جانباخته برای انتقال به بند زندانیان سیاسی در زندانی دیگر، از پیش، زمینه‌سازی و برنامه‌ریزی کرده بودند.

اسامی امضا کنندگان:

آرش صادقی/ ابراهیم فیروزی/ پیام شکیبا/ حسن صادقی/ سعید شیرزاد/ سعید صفایی/ سعید ماسوری/ مجید اسدی/ محمد بنازاده امیرخیزی/ محمدعلی منصوری

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸/ زندان رجایی شهر (گوهردشت) کرج”.