به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، خرداد ۲۹، ۱۳۹۸

افشای "توافق محرمانه" آمریکا و مکزیک بر سر مهاجران

مهاجران غیرقانونی می‌کوشند با گذشتن از یک رودخانه مرزی به ایالت تگزاس برسند
مکزیک سندی را منتشر کرد که دونالد ترامپ از آن به عنوان "توافق‌نامه الحاقی محرمانه" در مورد مهاجران سخن گفته بود. بر پایه این توافق مکزیک متعهد شده ظرف ۴۵ روز عبور مهاجران از این کشور برای رسیدن به آمریکا را محدود کند.

دولت مکزیک متن سندی را که رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران از آن به عنوان "توافق‌نامه الحاقی محرمانه" میان دو کشور یاد کرده بود منتشر کرد.

"تاگس‌شاو"، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان بامداد شنبه، ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) گزارش داده که در این سند پیش‌بینی شده که مکزیک و آمریکا برای تنظیم یک توافق‌نامه "تعهدآور" دیگر در ارتباط با مسئله مهاجران غیرقانونی همکاری کنند.

بر پایه این توافق مکزیک متعهد می‌شود مهاجرانی را که از طریق این کشور به طور غیرقانونی وارد خاک آمریکا شده‌اند باز پس بگیرد.

آمریکا و مکزیک پس از دو دور مذاکره طولانی و فشرده بر سر مسائل تجاری و موضوع مهاجران غیرقانونی، هفتم ژوئن به توافقی دست یافتند که متن آن به طور کامل منتشر نشده بود. ظاهرا اظهارات چند روز پیش ترامپ در مورد وجود یک الحاقیه محرمانه در این توافق‌نامه، انگیزه دولت مکزیک برای انتشار علنی آن شده است.

مهلت ۴۵ روزه دولت مکزیک

به گزارش "تاگس‌شاو" در توافق‌نامه‌ای که مشاوران حقوقی وزیران خارجه دو کشور امضا کرده‌اند، دولت مکزیک باید در یک مهلت ۴۵ روزه برای محدود کردن تردد مهاجران غیرقانونی اقدام کند. مکزیک متعهد شده در صورتی که شمار مهاجران در این مهلت به شکل محسوسی کاهش نیابد "تمام گام‌های ضروری" را بردارد تا توافق‌های دو جانبه اجرایی شوند.

مارسلو ابرارد، وزیر خارجه مکزیک که سرپرستی هیئت مذاکره‌کننده این کشور را بر عهده دارد یک هفته پیش از برنامه اعزام حدود شش هزار مامور نیروهای تازه ‌تاسیس موسوم به گارد ملی به منطقه مرزی گواتمالا خبر داد. این منطقه از گذرگاه‌های اصلی ورود غیرقانونی مهاجران برای عبور از مکزیک و رسیدن به آمریکا محسوب می‌شود.

قرار است پس از پایان مهلت ۴۵ روزه میزان کارآمدی سیاست‌های جدید مکزیک برای مقابله به مهاجرانی که برای رسیدن به آمریکا وارد این کشور می‌شوند بررسی و ارزیابی شود. با توجه به تحولات هفته‌های آینده، احتمال بازنگری در قوانین مکزیک در مورد پناهجویان و مهاجران منتفی نیست.

تشدید کنترل گذرگاه‌های مرزی

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک روز جمعه از تشدید کنترل در ۶۸ گذرگاه مرزی خبر داد. مارسلو ابرارد نیز اعلام کرده که روز سه‌شنبه در کنار نیروهای گارد ملی، ۸۲۵ مامور سازمان امور مهاجران و ۲۰۰ همکار سازمان تامین اجتماعی به مرز گواتمالا در جنوب مکزیک اعزام می‌شوند.

دولت آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که از دهم ژوئن تعرفه گمرکی کالاهای وارداتی از مکزیک پنج درصد افزایش می‌یابد و در صورت تعلل دولت مکزیک در جلوگیری از "هجوم مهاجران" به آمریکا این تعرفه‌ها تا اکتبر سال جاری، مرحله به مرحله تا ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

پس از امضای توافق‌نامه یادشده در واشنگتن، دونالد ترامپ اعلام کرد که "فعلا" از افزایش تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای وارداتی از مکزیک صرف‌نظر می‌کند.

وعده کشیدن دیوار در مرز مکزیک

دونالد ترامپ از زمان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ بستن مرزهای مشترک با مکزیک برای جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجران به آمریکا را یکی از هدف‌های اصلی خود عنوان کرده است.

او وعده داده بود در مرز مشترک میان دو کشور با هزینه مکزیک دیوار بکشد. ترامپ پس از خودداری مکزیک از تقبل هزینه این طرح تلاش کرد با استفاده از بودجه وزارت دفاع ساخت دیوار مرزی را عملی کند که این کار نیز با مخالفت دادگاهی در آمریکا ناکام مانده است.

ظاهرا دولت دونالد ترامپ اکنون از طریق جنگ تجاری و تهدید به افزایش تعرفه گمرکی بر کالاهای وارداتی از مکزیک به اهداف خود برای کاهش شمار مهاجران تا حدودی نزدیک شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

هر سال صدها هزار نفر که اغلب شهروند کشورهای گواتمالا، السالوادور و هندوراس هستند تلاش می‌کنند برای رهایی از فقر، بیکاری و خشونت با عبور از مکزیک خود را به خاک آمریکا برسانند.

منابع خبری هفته گذشته به نقل از ماموران مرزبانی ایالات متحده گزارش دادند که تنها در ماه مه جلوی ورود ۱۴۴ هزار مهاجر غیرقانونی در مرز مشترک آمریکا و مکزیک گرفته شده و شماری از آنها بازداشت شده‌اند.

دویچه وله