به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، اردیبهشت ۰۹، ۱۳۹۹

ویروس کرونا در ایران:

۶٠ شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند؛ 
افزایش ترددها به موج دوم شیوع کرونا منجر خواهد شد
وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ۸ اردیبهشت/ ۲۷ آوریل اعلام کرد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور، به ٩١ هزار و ٤٧٢ نفر رسیده و تا کنون ۵٨٠۶ نفر در اثر ابتلا به این ویروس، جان خود را ازدست داده‌اند. این در حالیست که معاون وزیر بهداشت تأکید کرد که خطر کرونا همچنان وجود دارد و ۶٠ شهرستان که شامل مراکز استان‌های پرجمعیت همچون خوزستان، تهران، اصفهان، فارس و لرستان می‌باشند، در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ٨ اردیبهشت، اعلام کرد:«بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٩٩١ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ٩١ هزار و ٤٧٢ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ٩۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را ازدست داده‌اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۵٨٠۶ نفر رسیده است».

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: « تا کنون تعداد ٧٠ هزار و ٩٣٣ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند و تعداد ٣٠١١ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت قرار دارند».

کیانوش جهانپور در ادامه گفت: «با شیوع کرونا در ایران، برخی از شهروندان با تصور تأثیر مصرف الکل در پیشگیری از ابتلا به کرونا، به مصرف آن روی آوردند که در مواردی به مسمومیت و مرگ آنها منجر شده است و متأسفانه از اول اسفند تا صبح امروز، ۵۰۱۱ نفر در کشور به دلیل مصرف الکل تقلبی دچار مسمومیت شدند و ۵۲۵ نفر از این مسمومین که به مراکز درمانی مراجعه کرده اند، جان خود را ازدست داده‌اند».

وی افزود: «در حاضر حاضر ۲۲۹ نفر از این مسمومین در بخش‌های عادی و ۴۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه ICU بستری هستند اما ٣۴۵۱ نفر ترخیص شده‌اند».

او در ادامه گفت: «تعداد ۹۵ نفر از مسمومین، نابینا و کم بینا شده و ۴۰۵ نفر نیز نیازمند خدمات دیالیز شده‌اند.»

معاون وزیر بهداشت: ۶٠ شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، روز دوشنبه ٨ اردیبهشت، در نشستی خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شده بود، گفت: «۶٠ شهرستان در کشور که شامل مراکز همۀ استان‌ها است، در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند و بیشترین میزان بروز بیماری را دارند و از آنجایی که این شهرستان ها جزو مراکز استان ها بوده و از شهرهای بزرگ محسوب می‌شوند، جمعیت زیادی را به خود اختصاص می‌دهند».

او در ادامه گفت: « مناطقی چون لرستان، خوزستان، تهران، اصفهان و شیراز در وضعیت قرمز قرار دارند و در اکثر استان های کشور، حداقل یک شهرستان علاوه بر مرکز استان، وضعیت قرمز دارد».

وی افزود: « در عین حال ١١۶ شهرستانی که جزو مناطق سفید هستند، جمعیتی حدود ١٤ تا ١۵ میلیون نفر را شامل می‌شوند و شرایط هر شهرستان ممکن است با گذشت زمان تغییر کند؛ بر همین اساس در اکثر مناطق کشور همچنان درگیر ویروس هستیم و اصلاً وضعیت خوب و عادی نیست و باید همچنان به صورت جدی مبارزه کنیم».

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: «خطر کرونا همچنان وجود دارد و بزرگترین نگرانی و دغدغۀ من، عادی شدن این بیماری برای مردم است؛ اگر مردم به سمت عادی‌سازی بروند و فکر کنند که ویروس ضعیف شده و می‌توانیم دیگر مسائل بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نکنیم، بزرگترین معضل برای کنترل و مدیریت بیماری ایجاد می شود». وی تأکید کرد: «در حال حاضر شرایط برای بازگشایی اماکن مذهبی تا پایان ماه رمضان وجود ندارد».

ابتلا به کرونا در استان های جنوبی و گرمسیر کشور کمتر نیست؛ گرم شدن هوا تأثیری ندارد

معاون بهداشت وزیر بهداشت، در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر وجود بیشترین مناطق سفید در مناطق جنوبی و گرمسیر کشور، گفت: «با توجه به شناختی که از اجداد این ویروس مانند سارس و مرس و... داریم، این تصور وجود داشت که این ویروس هم به گرما حساس است؛ اما  متاسفأنه هنوز شواهدی مبنی بر اینکه این ویروس با گرم شدن هوا از بین برود وجود ندارد؛ چنانکه در خوزستان، بوشهر و هرمزگان، شاهد افزایش روند بیماری هستیم».

وی تأکید کرد: «١١۶ شهرستانی که اعلام شده وضعیت سفید دارند، مربوط به مناطق حنوبی نیستند بلکه مربوط به ٢٤ استان کشور است که در آنها مناطق کمتر آلوده یا سفید وجود دارد».

سخنگوی دولت: وضعیت عادی در زمینۀ کرونا در کشور نداریم

علی ربیعی سحنگوی دولت، در نشست خبری هفتگی خود دربارۀ وضعیت کرونا در کشور گفت: «تقسیم بندی کشور به مناطق قرمز، سفید و زرد، به معنای عادی شدن شرایط و ریشه کن شدن کرونا در مناطق سفید نیست؛ بلکه این مناطق وضعیت بهتری نسبت به سایر مناطق دارند؛ مثلا شهری ممکن است روزی یک بستری داشته باشد اما این به معنای رفع خطر و بیشتر نشدن آمار جانباختگان در آن شهر نیست، بلکه اگر روند کنترل ها ادامه نیابد ممکن است این نسبت نیز تغییر پیدا کند پس باید روند کنترلی ادامه یابد».

وی در ادامه اظهار داشت: «اینکه گفته می‌شود دولت به دنبال عادی سازی شرایط است اصلأ چنین نیست و ما وضعیت عادی در زمینه کرونا نداریم.

علیرضا زالی: پارک‌های تهران باید تحت تدابیر ویژه و اعمال پروتکل‌های سختگیرانه‌تر بازگشایی شوند

علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: «اگر امروز با آماری نسبتاً با ثبات روبرو هستیم به دلیل آثار فاصله گذاری اجتماعی در دوهفته تعطیلات نوروزی است و نتایج تغییر وضعیت تردد در سطح شهر، دو تا سه هفته بعد قابل ارزیابی است».

وی تأکید کرد: «نظر ستاد مقابله با کرونا این است که پارک‌ها و بوستان‌ها بسته باشند و اگر هم قرار است بازگشایی صورت بگیرد، باید تحت شرایط ویژه و اعمال پروتکل های سختگیرانه‌تر انجام شود».

افزایش روند ابتلا به کرونا در اهواز و احتمال بازگشت محدودیت‌ها

رضا نجاتی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در استان خوزستان، با اشاره به روند افزایشی ابتلا به کروناویروس در اهواز گفت: «اگر روند ابتلا به کروناویروس در اهواز به همین شکل پیش برود، قطعاً در آیندۀ نزدیک، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های قبلی، هم برای اصناف و هم برای رفت و آمد مردم مجدداً اعمال خواهد شد».

وی افزود: «به دلیل عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی شهروندان، شاهد افزایش موارد ابتلا به کروناویروس در اهواز هستیم .متأسفانه مردم برای کارهای غیرضروری از منزل خارج می‌شوند و با وجود ممنوعیت برگزاری مراسمی مانند عروسی، این مراسم را در منازل برگزار می‌کنند. این در حالیست که مردم باید از خروج غیرضروری از منزل، دید و بازدید، حضور در پارک‌ها و گشتن بی‌مورد در پاساژها خودداری و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.»

افزایش سفرها به شمال کشور، منجر به موج دوم شیوع کرونا خواهد شد

محمدمهدی افتخاری نمایندۀ مردم فومن و شفت در مجلس، دربارۀ وضعیت ویروس کرونا در استان گیلان تصریح کرد: «به رغم آنکه شمار مبتلایان کنترل شده، اما با هجوم مسافران، آیندۀ خوبی نخواهیم داشت و با موج دوم شیوع کرونا مواجه خواهیم شد».

وی تأکید کرد: «متاسفانه آمار ورود مسافران به استان گیلان افزایش یافته و رفت و آمد آزادانۀ مردم نیز بدون رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های ستاد مقابله با کرونا صورت می‌گیرد».

او در ادامه گفت: «بیمارستان فومن، تجهیزات پزشکی، دستگاه سی تی اسکن و دستگاه اکسیژن ساز ندارد».

هشدار نسبت به افزایش آمار مبتلایان در پی افزایش ترددها در اصفهان

آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دربارۀ وضعیت شیوع کرونا در این استان با توجه به بازگشایی برخی مشاغل گفت: «تقریباً از ۱۰ روز گذشته تاکنون آمار ورودی‎ها به بیمارستان‌ها ثابت بوده، یعنی تعداد موارد بستری بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر در روز بوده است و فعلاً میزان افزایش یا کاهش قابل توجهی نداشتیم؛ اما وضعیت تردد در سطح شهر و رفتن به پارک ها بسیار زیاد شده و شرایط در این خصوص بسیار بد و خطرناک است، به طوریکه نمودار ابتلا در اصفهان هر لحظه ممکن است افزایش پیدا کند».

وی تأکید کرد: «فرسودگی کادر درمانی نگران کننده است؛ خواستۀ صاحب نظران در حوزۀ سلامت، این بود که بهتر است همه‌جا تعطیل و قرنطینه برقرار باشد تا چرخۀ انتقال به طور کامل از بین برود و شاهد موارد حداقلی باشیم؛ بازگشایی مشاغل در نگرش مردم نسبت به تمام شدن بیماری تأثیر زیادی داشت در حالیکه هر لحظه ممکن است موجی را به سوی افزایش موارد ابتلا ایجاد کند».

مسمویت ٨٣٧ نفر بر اثر مصرف الکل در استان فارس

محمدجواد مرادیان رئیس اورژانس بیمارستان فارس گفت: «در پی شیوع ویروس کرونا در ایران و شایعۀ تأثیر مصرف الکل بر مقابله با این بیماری، ۹۸ نفر در استان فارس بر اثر مسمومیت الکل، جان خود را از دست دادند»

وی افزود: «آمار مسمومیت با الکل صنعتی در این استان تا صبح دوشنبه ۸ اردیبهشت، به ۸۳۷ نفر رسیده است و در حال حاضر ١۵ نفر از مسموم‌شدگان بستری و از این تعداد ۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند».

موسوی تبریزی: برگزاری مراسم احیا در ماه رمضان جایز نیست

آیت الله موسوی تبریزی دبیرکل مجمع محققین و مدرسین حورۀ علمیۀ قم، تأکید کرد: «وقتی پزشکان بازگشایی اماکن مذهبی و مساجد را برای حفظ سلامتی مردم مضر می‌بینند، برگزاری مراسم احیا در مساجد جایز نیست و حفظ جان مردم از همه چیز مهم‌تر است».

مدیرکل اوقاف و امور خیریۀ استان البرز نیز گفت: «پیش‌بینی می‌شود که امسال مراسم شب‌های قدر در بقاع متبرکه به صورت آنلاین برگزار شود».

رادیو بین المللی فرانسه