به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، فروردین ۳۰، ۱۳۹۹

دو واکسن کرونا در چین به مرحله آزمایش بالینی رسید

دولت چین اجازه داده که دو نمونه از واکسن‌های احتمالی ویروس کرونا روی ۱۳۹۶ نفر تست شود. بیش از هزار پژوهشگر از جمله پزشکان ارتش خلق، در پروژه تولید واکسن کرونا در چین مشارکت دارند. ساخت و عرضه یک واکسن معمولا چند سال طول می‌کشد و چند مرحله دارد. دستگاه‌های نظارتی و مسئول تنها در مواردی مجوز آزمایش واکسن جدید روی انسان را می‌دهند که اثربخشی دارو در آزمایشگاه‌ها و روی حیوانات اثبات شده باشد. 

در عرصه‌ رقابت‌های جهانی، تولید اولین واکسن موثر علیه پاندمی کرونا، به معنای اعتبار علمی، پرستیژ و پول خواهد بود.  یک ماه قبل، یک عضو آکادمی علوم چین گفته بود که این کشور برای تولید واکسن کرونا از سایرین عقب نخواهد افتاد.

روز سه‌شنبه ۱۴ آوریل، چین اولین گام در راستای این هدف را برداشت. مقامات این کشور مجوز آزمایش بالینی دو واکسن احتمالی را صادر کرده‌اند. یکی از این دو، تولید مشترک آزمایشگاه تحقیقاتی "انستیتو ویروس شناسی" و شرکت دولتی "سینوفارم" است که مورد حمایت مالی پکن قرار دارد. قرار است این ماده، روی ۱۳۹۶ نفر که از ابتلا مصون مانده‌اند، آزمایش شود. مقامات چین گفته‌اند که دو مرحله از سه مرحله ضرور برای تشخیص کارآمدی واکسن، نوامبر ۲۰۲۱ پایان می‌یابد.

بیش از هزار نفر از محققان و کارشناسان چینی موظف شده‌اند روی این پروژه کار کنند؛ پروژه‌ای که پزشکان ارتش نیز در آن مشارکت دارند. 

در مرحله تولید دومین واکسن احتمالی، شرکت دارویی Sinovac Biotech  مشارکت کرده که از زیرمجموعه‌های Nasdaq ، غول بازار بورس سهام آمریکاست. این شرکت از اوایل ماه مارس، واکسن مربوطه را روی حیوانات آزمایش کرد و روند تولید ماده اخیر حدود یک ماه طول کشیده است.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید، هم اینک آزمایشگاه‌های سراسر دنیا، سرگرم مطالعه و بررسی ۷۰ درمان و واکسن احتمالی هستند. تنها سه نمونه از این تعداد، از نظر بالینی تست شده‌اند؛ دو مورد در آمریکا و یک مورد در چین. 

حدود یک ماه قبل، زنی ۴۳ ساله در آمریکا داوطلب شد که واکسن احتمالی کرونا به او تزریق شود.  

پیشرفته‌ترین پروژه تولید واکسن در چین، تحت سرپرستی و نظارت ارتش در همکاری با شرکت  CanSino Bio صورت می‌گیرد که زیر مجموعه بورس هنگ کنگ است. مرحله دوم آزمایش‌های بالینی تحقیقات جاری در هفته گذشته شروع شد. 

در این میان، یک عضو ارشد آکادمی علوم چین اعلام کرده که محدودیت‌های موجود و ممنوعیت تجمع و مراسم یک تا دو سال ادامه خواهند داشت. ژانگ بولی که رئیس دانشگاه تیان ژین، دانشگاه علو پزشکی سنتی چین است، یادآور شده که نباید از روند تولید واکسن انتظار معجزه داشت.