به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، اردیبهشت ۰۳، ۱۳۹۹

ترامپ دستور شلیک به 'قایق‌های مزاحم ایرانی' را صادر کرد

بی بی سی  فارسی: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توییتی نوشته است که به نیروی دریایی آمریکا دستور داده به هر قایق ایرانی که برای کشتی‌های آمریکایی در دریا مزاحمت ایجاد کرد شلیک و آن را نابود کنند. ایران در واکنش از آمریکا خواسته "قلدری" را کنار بگذارد و به فکر نیروهایش باشد که "به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند."

هفته گذشته نیروی دریایی آمریکا از مانور "خطرناک و آزاردهنده" قایق‌های سپاه پاسداران در نزدیکی کشتی‌های جنگی آمریکایی در خلیج فارس خبر داده بود.

ارتش آمریکا اقدام قایق‌های سپاه را "تحریک‌آمیز" خواند و وزیر امور خارجه این کشور گفت ایالات متحده در حال بررسی نحوه پاسخ گویی به حادثه اخیر در خلیج فارس است.

به گفته ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) یازده قایق نیروی دریایی سپاه به ناو لوئیس بی پولر، ناوشکن پال همیلتون و چند ناوچه دیگر نزدیک شدند و با رفتاری "خطرناک" با سرعت زیاد از جلو و عقب کشتی‌های جنگی آمریکایی رد شدند.

آمریکایی‌ها گفتند که حرکت این قایق‌ها حدود یک ساعت طول کشید و بعد از آن با پاسخ به پیام رادیویی از کشتی‌ها دور شدند.

واکنش ایران: آمریکا قلدری نکند
ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح ایران، در واکنش به توییت آقای ترامپ گفت: "آمریکایی‌ها امروز باید به جای قلدری برای دیگران، همه همت خود را بکار بگیرند تا آن دسته از نیروهای‌شان را که به ویروس کرونا مبتلا شده اند، نجات دهند."

آقای شکارچی گفت که آمریکا باید از منطقه خارج شود و" نیروهای خود را مانند بسیجیان و نیروهای مسلح ایران که امروز به کمک مردم خود شتافته‌اند به آمریکا ببرند تا مردم شان را از از بحران عظیمی که برای این کشور ایجاد شده نجات دهند."

روز یکشنبه نیروی دریایی سپاه پاسداران در بیانیه‌ای روایت آمریکا از رویارویی در خلیج فارس را "هالیوودی" خواند و هشدار داد که نیروهای سپاه "هرگونه خطای محاسباتی آنان را قاطعانه پاسخ خواهند داد."

سپاه بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا را نادرست خواند و به آمریکایی‌ها توصیه کرد "از هرگونه ماجراجویی و روایت‌های جعلی و دروغ" پرهیز کنند.

نیروی دریایی سپاه که تامین امنیت خلیج فارس را بر عهده دارد، می‌گوید "تکرار رفتارهای غیرحرفه‌ای نیروی دریایی تروریست آمریکا در خلیج فارس" در هفته‌های اخیر، باعث تهدید امنیت و آرامش منطقه شده است.

سپاه پاسداران در بیانیه‌اش گفت که به همین دلیل و برای پیشگیری از "رفتارهای غیرقانونی، غیرحرفه‌ای، خطرناک و حتی ماجراجویانه تروریست‌های آمریکایی" گشت‌های دریایی خود را در خلیج فارس افزایش داده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به حادثه اخیر اطمینان داده بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به گونه‌ای رفتار خواهد کرد تا از نیروهای مسلح آمریکا و نیروی دریایی این کشور محافظت کند. آقای پومپئو گفت: "رئیس جمهور ترامپ در حفاظت از جان آمریکایی‌ها جدی است. "

در مقابل جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، یکی از توییت‌های قدیمی خود را بازنشر کرد که در آن نوشته بود:‌ "نیروی دریایی آمریکا شاید نمی‌داند در حیاط خلوت ما و هفت هزار مایلی خانه خود چه می‌کند."

ایران حضور آمریکا در منطقه را غیر موجه و غیر قانونی می‌داند و خواهان خروج تمام نیروهای آمریکایی از منطقه است.

بی بی سی  فارسی