به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، اردیبهشت ۰۳، ۱۳۹۹

گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران-اتریش

سوء استفاده از ویروس برای فشار بیشتر روی زندانیان سیاسی 
در جمھوری اسلامی ایران
زندان های پر ازدحام از یکسو و عدم توجه مسؤلین به استاندارد های بین المللی در امر بهداشت زمینۀ مناسبی برای رشد و انتشار بیماری های عفونی به ویژه ویروس کوید-19 را فراهم ساخته اند.
با توجه به این مهم که در اواسط فوریه سال 2020 ، با وجود کاهش تعداد مبتلایان در اکثر شهرهای چین، ولی بیش از 500 مورد جدید کووید 19 در پنج زندان این کشور تشخیص داده شده اند.

گزارشهای مشابهی در این مورد از زندانهای ایران نیز وجود دارند، که حاکی از ابتلای تعداد متعددی از زندانیان به این بیماریست. اما تعداد واقعی این مبتلایان تاکنون پنهان مانده و حاکمان جمهوری اسلامی با اشراف به خطر مرگ هزاران زندانی سعی در تقلیل و کوچک شمردن امکان این واقعه داشته اند. بیشتر زندانیان مبتلا در شهرهای ارومیه و مشهد در بند نگهداری میشوند.

در روزها و هفته های گذشته خبر گزاریها دلالت بر طغیان و قیام زندانیان در بعضی از زندان های کشور ناشی از ترس ابتلا به بیماری کوید-19 داشته، که متاسفانه با برخود خشونت بار ماموران مواجه شده و در این مقابله 36 نفر از زندانیان جان خود را از دست داده اند. 
البته کارگزاران دستگاه قضایی جمهوری اسلامی بیش از 80000 زندانی را برای جلوگیری شیوع ویروس از زندانهای ایران آزاد کرده، اما این افراد تنها تعداد اندکی از زندانیان سیاسی را شامل می شوند.

از جمله موارد دلخراش اخیر قتل دانیال زین العابدین در زندان میاندواب است. او که در شهریور سال 96 قبل از رسیدن به سن 18 سالگی دستگیر و محکوم به اعدام شده بود بعد از طغیان در زندان مهاباد به زندان میاندواب منتقل شده و در آنجا در اثر ضرب و جرح ماموران جان خود را از دست داده و جسدش تحت عنوان "خودکشی" به والدینش تحویل داده میشود.

روپرت کولویل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به سرنوشت 6 نفر دیگر که در روز دهم فروردین همزمان با دانیال زین‌العابدین در زندان میاندوآب مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند شدیدأ  ابراز نگرانی کرد و از مقامات ایران خواست «کلیۀ تمهیدات لازم را برای تامین ایمنی و حفظ جان آنان» بکار بندند.

هموطنان عزیز، ما بعنوان گروه های حامی و مدافع حقوق بشر ضمن محکوم کردن سیاست های خشونت بار و پنهان کاری مسؤلین قضایی جمهوری اسلامی، در برهه حساس کنونی نگرانی شدید و موجه خود را ابراز داشته و اکیدا خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی میباشیم. جان این انسان ها که فقط به خاطر درخواست مشارکت و امکان دخالت مشروع در تعیین سرنوشت کشورشان پشت میله های زندان و‌تحت شکنجه قرار گرفته اند، در خطر جدی است. 
اقای خامنه ای، سرداران سپاه و دولت روحانی مسئول جان این فرزندان ملت ایران هستند!

۲۰ آوریل ۲۰۲۰ مصادف با  ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ 

گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر  و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران-اتریش