به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، فروردین ۲۷، ۱۴۰۱

خاکسپاری مهدی صالحی با تدابیر شدید امنیتی

 
مهدی صالحی
سازمان حقوق بشر ایران
جمعه  ۲۶ فروردین ۱۴۰۱
خاکسپاری مهدی صالحی، یکی از معترضان دی‌ماه ۹۶ که روز گذشته به طرز مشکوکی در زندان جان سپرد، سحرگاه امروز و تحت تدابیر شدید امنیتی انجام شد. ماموران امنیتی از تحویل جسد به خانواده صالحی خودداری کردند و با تهدید و آزار اعضای خانواده، به آن‌ها هشدار دادند که اگر با رسانه‌ها صحبت کنند، «تک‌تک اعضای خانواده مانند مهدی زندانی خواهند شد.»

سازمان حقوق بشر ایران خودداری از تحویل جسد را تقویت‌کننده مساله قتل فراقضایی مهدی صالحی می‌داند و درخواست خود را برای تشکیل هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی تکرار می‌کند.

***

سازمان حقوق بشر ایران روز گذشته ضمن تاکید بر اینکه قتل‌های فراقضایی در طی سال‌های اخیر به یکی از شیوه‌های مرسوم و کم‌هزینه حکومت برای حذف فیزیکی زندانیان مخالف حکومت تبدیل شده، خواهان تشکیل هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی و پاسخگویی مسئولان شد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان گفت: «مهدی صالحی پس از یک دادرسی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده بود و در زندان به سر می‌بُرد. صرف نظر از این‌که مقام‌های رسمی چه دلیلی برای درگذشت او اعلام کنند، این پرونده باید به عنوان قتل فراقضایی مورد بررسی یک هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی قرار گیرد.» او افزود: «تمام مقصران در این روند، اعم از مسئولان زندان، رییس قوه قضاییه و رهبر جمهوری اسلامی باید پاسخگو باشند».

به گزارش منابع سازمان حقوق بشر ایران، ماموران امنیتی ساعت یک‌ونیم صبح روز جمعه ۲۶ فروردین با خانواده صالحی تماس گرفتند و گفتند که صبح مهدی را دفن خواهند کرد اما بعد از یک ربع مجددا تماس گرفتند و گفتند «منتظر باشید، خودمان دوباره تماس می‌گیریم.» خانواده صالحی اصرار داشتند که جسد را تحویل بگیرند اما ماموران امنیتی از این کار خودداری کردند. بار دیگر ساعت ۴:۴۵ صبح تماس گرفتند و گفتند که تنها اعضای اصلی خانواده، بدون هیچ‌یک از بستگان و فامیل، می‌توانند برای شرکت در مراسم خاک‌سپاری به آرامگاه یزدانشهر مراجعه کنند.

این منبع گفت: «پیکر مهدی با حضور ماموران لباس شخصی و چندین سرباز مسلح ساعت ۶ صبح دفن شد.حتی مامورانی از چهار زاویه با دوربین‌هایی در دستشان مشغول فیلمبرداری بودند تا اگر کسی غیر از اعضای خانواده حضور داشت، بعدا شناسایی کنند.»

تهدید خانواده صالحی

منبع نزدیک به خانواده صالحی گفت: «به آنها اعلام کردند اگر با رسانه‌ها صحبت شود تک‌تک اعضای خانواده را مانند مهدی بازداشت می‌کنند. به آن‌ها گفتند تا چهل روز حق ندارند سنگ قبر بگذارند و آن‌وقت هم باید برای درست کردن سنگ قبر با مقام‌های امنیتی هماهنگ کنند.»

یکی از ماموران زندان که با خانواده مهدی ارتباط نزدیکی دارد، درباره نحوه درگذشت او گفته است: «مهدی حالش بد شد و بردنش بهداری زندان و از آنجا به بیمارستان منتقل شد و حتی در بیمارستان حالش بهتر شد و صحبت کرد ولی بعد از بازگشتش به بهداری زندان دیگر به بند بازنگشت. آن‌چه در بهداری زندان گذشته است، نامشخص است.»

آثار شکنجه‌های مهدی صالحی

منبع نزدیک به خانواده مهدی صالحی قلعه‌شاهرخی، مشکلات جسمی او را ناشی از شکنجه‌هایی دانست که طی بازجویی بر او وارد شده بود: «مهدی در زمان بازداشت آنقدر شکنجه شده بود که حتی مدت‌ها ادرارش همراه با خون بوده و آنقدر شوک الکتریکی به سرش وارد شده بود که دو بار دچار سکته شد و مدام سردرد شدیدی داشت. تحت این شکنجه‌ها اعتراف اجباری و دروغین از او گرفتند. در زمان بازجویی روزها مرگ را تجربه کرد.»

دادگاه ناعادلانه مهدی صالحی بر مبنای این اعتراف‌های زیر شکنجه برای او حکم اعدام صادر کرده بود. مهدی صالحی برای خانواده‌اش شرح داد که قاضی به او توهین کرد و به رویش آب دهان پرت کرد.

خانواده مهدی صالحی قصد شکایت در ارتباط با مرگ او را دارند اما مقام‌های امنیتی گفتند «از کدام نهاد می‌خواهید شکایت کنید؟ به چه جرمی؟» و ادامه دادند: «خودمان بررسی می‌کنیم و علت فوت را اعلام می‌کنیم.»

این منبع همچنین گفت: «خانواده را آنقدر تهدید کرده‌اند که حاضر نیستند با رسانه‌ها صحبت کنند.»