به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، فروردین ۱۴، ۱۴۰۱

اوکراین از کنترل مجدد تمام منطقه کی‌یف خبر داد

 
با آغاز انتقال نیروهای روسیه به جنوب و شرق اوکراین ظاهرا تمام منطقه کی‌یف دوباره تحت کنترل نیروهای اوکراینی درآمده است. بنابر گزارش‌ها در خیابان‌های شهرک بوچا، نزدیک پایتخت جسد چند غیرنظامی دیده شده است.

روسیه پس از ناکامی در تصرف کی‌یف نیروهای خود را از شهرک‌های اطراف پایتخت اوکراین خارج کرده و به مناطق جنوبی و شرقی این کشور انتقال داده است.

"تاگس‌شاو"، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان شامگاه شنبه دوم آوریل (۱۳ فروردین) به نقل از هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین از "بازپس‌گیری" کامل منطقه کی‌یف خبر داد.

بنابر این گزارش ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفته نیروهای روسیه به منطقه دونباس و اطراف شهر خارکیف منتقل شده‌اند و او احتمال می‌دهد حمله‌های نظامی در این مناطق شدت گیرند.

به گفته میخائیلو پودولیاک، مشاور زلنسکی، روسیه قصد دارد تسلط خود بر مناطق اشغالی در شرق اوکراین را تحکیم کند.


شهرک بوچا، در نزدیکی کی‌یف نیز که در اشغال نیروهای روسیه بود اکنون به کنترل نیروهای دولتی درآمده است. آناتولی فیدوروک، شهردار بوچا به خبرگزاری فرانسه گفته این شهرک بر اثر درگیری‌های نظامی به شدت ویران شده است.

جسد غیرنظامیان رها شده در خیابان

در یکی از خیابان‌های بوچا دست‌کم ۲۰ جسد دیده شده که ظاهرا متعلق به شهروندان غیرنظامی بوده است. برخی ساکنان شهرک به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند سربازان روس غیرنظامیان را بدون هیچ دلیلی سربه نیست کرده‌اند.

شهرداربوچا می‌گوید از آنجا که گورستان شهر در تیررس سربازان روس بود جسد ۲۸۰ قربانی به اجبار در گورهای جمعی دفن شده است.

او افزود هنوز به طور دقیق مشخص نیست چند نفر در درگیری‌های هفته‌های اخیر جان خود را از دست داده‌اند. تجاوز نظامی روسیه به اوکراین به فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور ۲۴ فوریه آغاز شد.


 سایت دویچه وله