به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، اردیبهشت ۰۴، ۱۴۰۱

کشته شدن دو ژنرال دیگر روس در اوکراین

در صورت تایید گزارش‌‌های اوکراین، روسیه تنها ظرف چهار هفته نخست جنگ، یک سوم  ژنرال‌های خود را از دست داده‌ است. 
دلیل کشته شدن ژنرال‌های روس
 وزارت دفاع اوکراین می‌گوید نیروهای این کشور یک مرکز فرماندهی کلیدی روسیه در جنوب اوکراین را منهدم کرده‌اند. طبق اعلام مشاور زلنسکی ده‌ها افسر از جمله دو ژنرال روس در این حمله کشته شده‌اند.
وزارت دفاع اوکراین در فیسبوک اعلام کرد ده‌ها افسر و از جمله دو ژنرال روس در حمله به مرکز فرماندهی در منطقه خرسون جنوبی کشته شدند. گزلرش شده که یکی دیگر از ژنرال‌ها در شرایط وخیم به بیمارستان منتقل شده است.

خبر حمله به مرکز فرماندهی روسیه در مصاحبه روزنامه آمریکایی "نیویورک تایمز" با اولکسی آرستویچ، مشاور رئیس جمهور اوکراین نیز مطرح شده است.

نیویورک تایمز به نقل از این افسر اطلاعاتی سابق اوکراین گزارش داده که حدود ۵۰ افسر روس در زمان حمله نظامیان اوکراینی در مرکز فرماندهی حضور داشتند. مشاور زلنسکی افزوده که از سرنوشت افسران بی‌خبر است ولی می‌داند که وضعیت خوبی ندارند.

خرسون در دریای سیاه و در چند کیلومتری شمال شبه جزیره کریمه واقع شده است. این شهر بندری اولین منطقه شهری بزرگی بود که پس از تهاجم ۲۴ فوریه به تصرف ارتش روسیه درآمد.

 این شهر به عنوان مرکز فرماندهی اهمیت استراتژیک زیادی برای ادامه جنگ در جنوب اوکراین داشت.

حمله به اودسا، بزرگ‌ترین شهر بندری اوکراین نیز از  مقر فرماندهی روسیه در خرسون برنامه‌ریزی شده بود. اما این عملیات روسیه در میکولایف به دلیل مقاومت سرسختانه نیروهای اوکراینی شکست خورد.

در صورت تایید گزارش‌‌های اوکراین، روسیه تنها ظرف چهار هفته نخست جنگ، یک سوم  ژنرال‌های خود را از دست داده‌ است.  

اواسط آوریل، اوکراین مرگ هشتمین ژنرال روس را اعلام کرده بود. روسیه تا کنون تنها مرگ سرلشکر آندری سوخووتسکی، معاون فرمانده ارتش ۴۱ را تایید کرده است.

دلیل کشته شدن ژنرال‌های روس

کارشناسان نظامی دلایل متعددی را برای تلفات زیاد فرماندهان جنگی روسی عنوان کرده‌اند؛ یکی از این دلایل "بی‌کفایتی" نیروهای نظامی مسکو عنوان می‌شود. 

کارشناسان امور نظامی همچنین تاکید می‌کنند که ارتش روسیه در اوکراین بارها اشتباهات مشابهی را مرتکب می‌شود و به عنوان مثال از دستگاه‌های رمزگذاری نشده برای ارتباطات استفاده می‌کند. بر همین اساس، واحدهای اوکراینی می‌توانند محل آنها را به سهولت ردیابی کنند. 

دلیل دیگر تلفات زیاد ژنرال‌های روس "طراحی ضعیف عملیات تهاجم" عنوان شده که آنها را مجبور می‌سازد برای فرماندهی نیروها، در نزدیکی خط مقدم بمانند.

 دویچه وله فارسی