به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، اردیبهشت ۰۱، ۱۴۰۱

تجمع اعتراضی دوباره معلمان در دست‌کم ۴۰ شهر؛

 بازداشت ده‌ها نفر در تهران 

تجمع اعتراضی معلمان در مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در روز پنج‌شنبه

معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته سراسر ایران روز پنج‌شنبه، یکم اردیبهشت، بار دیگر در اعتراض به آیین‌نامه ناقص رتبه‌بندی معلمان، اجرا نشدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و سرکوب «مستمر و سیستماتیک» فعالان صنفی در چندین شهر تجمع کردند.

در پی این تجمع اعتراضی، شورای هماهنگی صنفی فرهنگیان در کانال تلگرام خود از بازداشت دست‌کم «۴۰ نفر» از معترضان خبر داد.

این شورا در پیام خود نوشته است: «به دنبال جو امنیتی حاکم بر خیابان سپهبد قرنی امروز نیروهای امنیتی مانع شکل‌گیری تجمع شده و با خشونت و ایجاد رعب و وحشت حدود ۴۰ معلم را بازداشت و به بازداشتگاه وزرا منتقل نمودند.»

تاکنون برگزاری تجمع و اعتراض در دست‌کم ۴۰ شهر از جمله در تهران، شیراز، سنندج، مشهد، اهواز، زنجان، دهگلان، پل‌دختر، کرمانشاه، یزد، رشت، کامیاران، سقز، همدان، قم، اسلام‌آباد غرب، بوکان، و بیجار تایید شده است.

همزمان محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، در صفحه توییتر خود به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که نیروهای امنیتی در تهران مسیر منتهی به ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش، از میدان فردوسی تا انتهای خیابان قرنی را محاصره کردند و اجازه حضور معلمان را ندادند.

فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیز حاکی از جو «شدیدا امنیتی» در محل وزارت آموزش و پرورش در تهران است.

آقای حبیبی پیشتر از بازداشت چند نفر از معلمان خبر داده بود. در همین زمینه در چند توییت به نام شهرزاد قديری، عضو کانون صنفی معلمان، معصومه زمانی و علی گودرزی اشاره شده است.

در ماه‌های اخیر، همزمان با گسترش اعتراض‌های صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته، برخوردهای امنیتی و قضایی با فعالان صنفی معلمان شدت گرفته است. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران اخیرا در بیانیه‌ای تاکید کرد که جنبش معلمان «مقهور این احکام نخواهد شد».

همزمان، کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران و همچنین کانال صنفی معلمان ایران تصاویری از تجمع اعتراضی روز پنج‌شنبه در استان‎‌های اصفهان، خوزستان، گیلان، کرمانشاه، کردستان، یزد، لرستان، خراسان، همدان و دیگر استان‌های ایران را در تلگرام منتشر کرده‌اند.

فیلم‌های منتشر شده نشان می‌دهد معلمان معترض در شهرهای مختلف با سر دادن شعار «معلم زندانی آزاد باید گردد» خواستار آزادی همکاران خود شدند.

آنها همچنین با شعار «وزیر بی‌کفایت، استعفا استعفا» نارضایتی خود را از عملکرد وزیر آموزش و پرورش دولت سیزدهم ابراز کردند.

فیلم‌های منتشر شده از تجمع معلمان در اصفهان نیز نشان می‌دهد که معترضان شعار «یک‌ سیسمونی کم بشه، مشکل ما حل می‌شه» سر دادند. اشاره آن‌ها به خبری است که روز گذشته در مورد سفر همسر و فرزند محمدباقر قالیباف به ترکیه برای «خرید سیسمونی» جنجال‌ساز شد.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، روز پنج‌شنبه مدعی شد سفر همسر، دختر و داماد محمدباقر قالیباف به ترکیه برای خرید سیسمونی نوزاد نبود و مسئله اضافه‌بار هم در میان نبوده است.

مهم‌ترین خواسته معلمان شاغل و بازنشسته ایران در تجمعات اعتراضی چند ماه اخیر اجرای کامل طرح رتبه‌بندی به میزان ۸۰ درصدِ هیئت علمی دانشگاه‌ها برای معلمان شاغل و اجرای همسان‌سازی حقوق برای معلمان بازنشسته است.

با استفاده از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، کانال صنفی معلمان ایران و توییتر/ آ. ت./ ف. دو