به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، فروردین ۱۳، ۱۴۰۱

زلنسکی: عقب‌نشینی روسیه آهسته اما قابل توجه است

 
رئیس جمهور اوکراین در یک پیام ویدیویی از "عقب‌نشینی آهسته اما قابل‌توجه" نیروهای روس از شمال اوکراین خبر داد. روسیه ۸۶ اسیر جنگی اوکراینی را آزاد کرد. یونسکو گفته است ۵۳ میراث فرهنگی اوکراین در حملات روسیه تخریب شده است.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در یک سخنرای ویدیویی که بامداد روز شنبه ۱۳ فرودین (۲ آوریل) منتشر شد گفت "انتظار حملات سنگین در شرق اوکراین را دارد".

زلنسکی تصریح کرد سربازان روس به دونباس و خارکیف می‌روند و اوضاع در شرق اوکراین همچنان سخت‌تر شده است. 

ستاد کل ارتش اوکراین نیز اعلام کرد نیروهای روسیه از اطراف نیروگاه اتمی سابق چرنوبیل و از مناطق مجاور با بلاروس خارج می‌شوند. طبق اطلاع ستاد کل اوکراین ظاهراً قرار بوده این نیروها به منطقه بلگورود روسیه منتقل شوند تا از آنجا به سمت خارکیف پیش‌روی کنند.

زلنسکی از عقب‌نشینی نیروهای روسیه نیز خبر داد و گفت که این عقب‌نشینی آهسته پیش‌می‌رود اما قابل‌توجه است. او در ادامه صحبت‌های خود افزود روسیه در برخی از مناطق اشغالی اوکراین افراد "دست نشانده" منصوب کرده که کارمندان و مقامات را برای همکاری تهدید می‌کنند. رئیس جمهور اوکراین به این افراد درباره عواقب همکاری با روسیه هشدار داد.

به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید 

زلنسکی همچنین درباره اوضاع شهر محاصره شده بندری ماریوپل گفت اروپا حق ندارد درباره آنچه در ماریوپل روی می‌دهد سکوت کند و جهانیان باید به این فاجعه انسانی واکنش نشان دهند.

تبادل اسرا بین روسیه و اوکراین 

یک مقام دولتی اوکراین در این میان از تبادل اسرا بین روسیه و کشورش اطلاع داد و گفت طرف روسی ۸۶ سرباز اوکراینی را از اسارت آزاد کرده است. این مقام اوکراینی در ارتباط با آزادی اسرای روس در ازای آزادی سربازان اوکراینی اظهارنظر نکرد اما توضیح داد که تبادل اسرا نتیجه مذاکرات صلح جاری بوده است.

یونسکو: ۵۳ میراث فرهنگی در جنگ اوکراین تخریب شد

طبق گزارش سازمان ملل از زمان حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه حداقل ۵۳ مکان میراث فرهنگی و تاریخی آسیب دیده‌اند.

به گفته صندوق آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در میان آثار تخریب شده ۲۹ بنای مذهبی، ۱۶ مکان تاریخی، چهار موزه و چهار بنای یادبود تاریخی وجود دارد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید 

یک سخنگوی یونسکو گفته است که این فهرست هنوز کامل نشده و کارشناسان یونسکو به بررسی گزارش‌های مقامات اوکراینی درباره تخریب آثار فرهنگی و تاریخی ادامه می‌دهند.

به گفته یونسکو تخریب ۵۳ میراث فرهنگی اوکراین در شمال و شرق این کشور با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و گفته شاهدان عینی در محل تایید شده است.