به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، اردیبهشت ۰۷، ۱۴۰۱

لاوروف: خطر جنگ جهانی سوم واقعی است

وزیر خارجه روسیه می‌گوید که روسیه برای ممانعت از بروز جنگ جهانی سوم تلاش می‌کند، ولی خطر بروز این جنگ را نباید دست‌کم گرفت. او محموله‌های تسلیحاتی غرب برای اوکراین را هدفی مشروع برای حملات روسیه توصیف کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه خطر بروز جنگ جهانی سوم را واقعی توصیف کرد و نسبت به آن هشدار داد. او با متهم کردن ناتو به پیشبرد جنگ نیابتی علیه روسیه در اوکراین گفت که این امر حمله به ارسال تسلیحات غربی به اوکراین را موجه می‌کند.


سرگئی لاوروف که روز دوشنبه، ۲۵ آوریل، با تلویزیون روسیه مصاحبه می‌کرد گفت که کشورش تلاش خود را به عمل می‌آورد تا مانع یک جنگ جهانی شود و به طور مصنوعی هم وضعیت را دراماتیزه نکند، ولی خطر جنگ جهانی سوم به هر صورت واقعی‌ است و نباید دست‌‌کم گرفته شود.


او در پاسخ به سوالی در مورد شباهت بحران کنونی با بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ گفت در آن زمان مقررات مکتوب بین‌المللی برای رفتار در چنان شرایط بحرانی وجود نداشت، ولی آمریکا می‌دانست که روسیه چگونه رفتار خواهد کرد و روسیه هم  رفتار آمریکا برایش قابل پیش‌بینی بود.


در جریان بحران موشکی کوبا روسیه قصد استقرار موشک‌های مجهز به کلاهک‌های هسته‌ای در کوبا داشت. با افشا شدن تلاش‌های عملی مسکو در این راستا دو ابرقدرت تا آستانه یک جنگ پیش رفتند، ولی نهایتا روسیه از قصد خود صرفنظر کرد و نیز قرار شد آمریکا سلاح اتمی در ترکیه مستقر نکند.


"نیت خیر روسیه بی‌حد و مرز نیست"


لاوروف در ادامه گفت که مشکل این است که امروز هم مقررات مکتوب معینی وجود ندارد. او با اشاره به معتبربودن قرارداد "نیواستارت" درباره محدودسازی سلاح‌های اتمی آمریکا و روسیه افزود سایر قراردادهایی که در دوران جنگ سرد میان دو ابرقدرت در زمینه‌های خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح‌های اتمی شکل گرفتند، نابود شده‌اند.


نیواستارت، یکی از سه قرارداد بزرگ خلع سلاح میان آمریکا و شوروی است که ناظر بر محدودسازی کلاهک‌های هسته‌ای دو کشور و موشک‌های قادر به حمل چنین کلاهک‌هایی است.


به گفته رئیس دیپلماسی روسیه در زمان بحران موشکی کوبا یک کانال ارتباطی میان رهبری آمریکا و شوروی برقرار بود، ولی در حال حاضر چنین کانالی موجود نیست و تلاشی هم برای ایجاد آن صورت نمی‌گیرد.


لاوروف در ادامه مصاحبه یادشده با ابراز خوشبینی نسبت به پایان مناقشه جاری از طریق حصول یک قرارداد با اوکراین گفت روسیه قصد دارد به مذاکرات با اوکراین در این زمینه ادامه دهد. او ولی گفت که  "نیت خیر" روسیه  بی‌‌حد و مرز نیست و اگر طرف مقابل فاقد چنینی نیتی باشد روند مذاکرات کمکی به حل مناقشه نمی‌کند.


لاوروف در همین رابطه ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین را متهم کرد که ادای مذاکره‌کردن در می‌آورد و در این زمینه حسن نیت ندارد. او با اشاره به سابقه زلنسکی در ایفای نقش دلقک و کمدین در برنامه‌های تلویزیونی، او را "هنرپیشه‌ای خوب"  توصیف کرد که "اگر در حرف‌هایش دقیق شوید و آنها را بخوانید هزاران تناقض پیدا می‌کنید." 


لاوروف محتوا و چارچوب توافق احتمالی با اوکراین را تابعی از "وضعیت نبرد در عرصه میدانی" دانست.


"تلاش نومیدانه مسکو برای قطع حمایت غرب از اوکراین"


وزیر خارجه روسیه در ادامه اظهاراتش غرب و ناتو را متهم کرد که در اوکراین به "جنگی نیابتی" علیه روسیه مشغول هستند و همین امر حمله به محموله‌های تسلیحاتی ارسالی به اوکراین را موجه می‌کند. او حملات متعدد به انبارهای اسلحه در غرب اوکراین را هم در همین رابطه دانست.  لاوروف همچنین آمریکا را متهم کرد که با ارسال سلاح بیشتر اوکراین را به ادامه جنگ تشویق می‌کند.


کشورهای غربی می‌گویند تحویل سلاح به اوکراین برای قادرساختن این کشور به دفاع موثر از خود در برابر تجاوز روسیه و دفع این حمله است. در حال حاضر بحث در پایتخت‌های غربی بر سر عملی‌کردن هر چه بیشتر ارسال سلاح‌های سنگین مانند توپخانه، تانک، هلی‌کوپتر و خودروهای سنگین زرهی به اوکراین در جریان است. 


دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین در یک پست توئیتری به اظهارات لاوروف واکنش نشان داد و حرف او درباره "خطر جنگ جهانی" را تلاش نومیدانه مسکو برای بازداشتن غرب از همبستگی با اوکراین و ارسال تسلیحات به این کشور توصیف کرد. او سپس نتیجه گرفت که دنیا باید تلاش‌هایش برای حمایت از اوکراین را دوبرابر کند.

 دویچه وله فارسی