به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مرداد ۰۵، ۱۳۹۴

موج مخالفت با سفر فابیوس به ایراندر رسانه‌های اصول‌گرا با نزدیک شدن به تاریخ سفر احتمالی وزیر خارجه فرانسه به تهران مخالفت‌ها با این سفر افزایش یافته است. در روزهای اخیر بیشترین اظهارنظرها در مخالفت با این موضوع در خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران منتشر شده است.
اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای تاریخ سفر موگرینی به تهران را سه‌شنبه هفته آینده اعلام کرد. مطابق گزارش‌ها وزیر خارجه فرانسه نیز روز چهارشنبه وارد تهران می‌شود.
فرانسه به عنوان یکی از ۶ قدرت جهانی طرف مذاکرات هسته‌ای، از سوی برخی مسئولان ایرانی و منتقدان توافق وین متهم به کارشکنی در روند گفت‌وگوها و اتخاذ رویکردی سخت‌گیرانه در قبال این کشور می‌شود.
فابیوس چندی پیش ابراز امیدواری کرده بود عمل‌کرد فرانسه در جریان مذاکرات هسته‌ای تاثیر سوئی بر مناسبات تجاری دو کشور پس از توافق نگذارد.
در روزهای اخیر شماری از اصول‌گرایان از سفر فابیوس به تهران به شدت انتقاد کرده‌اند. خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه که اغلب این انتقادها را منتشر کرده، پرونده بحث‌برانگیز انتقال خون‌های آلوده از فرانسه به ایران را که سه دهه از به جریان افتادنش می‌گذرد بار دیگر بر صدر گزارش‌های خود نشانده است.
در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۶۱ تا ۶۳ خون‌هایی توسط یک شرکت فرانسوی به ایران صادر شد که به گفته‌ی مقام‌های ایرانی به دلیل آلودگی باعث ابتلای برخی از بیماران هموفیلی به ویروس ایدز شده است.
شرکت یادشده یک شرکت غیردولتی است اما خبرگزاری فارس ادعا می‌کند صادرات خون‌های آلوده به دستور فابیوس انجام شده که آن زمان نخست وزیر فرانسه بود.
انتقاد از نقش فرانسه در مذاکرات
خبرگزاری فارس ۳۱ تیر در گزارشی زیر عنوان "عامل ایدز وارد می‌شود" نوشت: «این خون‌های آلوده بدون اینکه مراحل آزمایش را طی کنند، به دستور فابیوس وارد بازار شدند و [دستور] غربالگری این محموله‌ها هم زمانی صادر شد که دیگر دیر شده بود و [شرکت صادرکننده] در دادگاه به راحتی تبرئه شد.»
اصولگرایان به روابطه نزدیک فرانسه و اسرائیل معترض هستند
اصولگرایان به روابطه نزدیک فرانسه و اسرائیل معترض هستند
این خبرگزاری در گزارش دیگری که دو روز پیش منتشر و دوم خرداد بازنشر شده به نقل از مجتبی ذوالنور، جانشین سابق نماینده ولی فقیه در سپاه می‌نویسد: «هفته‌ای که آقای فابیوس می‌خواهد به تهران سفر کند هفته حمایت از بیماران هموفیلی است و این مسئله یادآور از دست رفتن جمعی از هم‌وطنانمان به دلیل ورود خون‌های آلوده به کشور بود که عامل اصلی آن نیز فابیوس بود.»
زهره طبیب‌زاده، نماینده اصول‌گرای مجلس نیز در گفت‌وگو با همین خبرگزاری ضمن اشاره به مسئله خون‌های آلوده، فرانسه را به ایفای "نقش نیابتی رژیم صهیونیستی" در جریان مذاکرات و کارشکنی و دشمنی علنی با جمهوری اسلامی متهم کرده است.
درخواست لغو سفر فابیوس
طبیب‌زاده با اشاره به سفر یک هیئت آلمانی به ایران گفت: «ورود آلمان و فرانسه به ایران به معنای دادن دست خوش به مباشران تحریم ظالمانه آمریکاست.»
عضو جبهه پایداری در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: «دولت به جای استفاده از موقعیت تحریم روسیه و ارتباط قوی‌تر با این کشور و چین متأسفانه تدارک ماه عسل با آلمان و فرانسه را چیده است و این بزرگترین خطای استراتژیک دولت جمهوری اسلامی است.»
حمیدرضا ترقی، مسئول امور بین‌الملل حزب مؤتلفه، یکی دیگر از اصول‌گرایان منتقد توافق وین است که خبرگزاری فارس به انعکلس انتقادهایش از سفر فابیوس به تهران پرداخت.
ترقی وزیر خارجه فرانسه را متهم به داشتن "موضع‌گیری‌های بد، زشت و صریح" علیه ایران در حدود دو سال مذاکره هسته‌ای کرد و از وزارت خارجه ایران خواست در مورد سفر او به تهران تجدیدنظر کند.
گرچه ترقی هم از پرداختن به ماجرای خون‌های آلوده غافل نمانده، رسانه متعلق به سپاه در پایان گزارش سخنان او، مانند برخی دیگر از گزارش‌های مشابه، بار دیگر فرانسه را مسئول شیوع ایدز در ایران معرفی کرده است.
منبع: دویچه وله