به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، مرداد ۰۴، ۱۳۹۴

تاکید ایران بر محرمانه بودن توافق اخیر با آژانس

ماجرای توافق محرمانه ایران و آژانس چیست؟
مقامات آمريكايي گفتند كه تنها حاضرند در جلسه‌اي محرمانه مفاد اين توافق‌نامه را به كنگره اطلاع دهند
 نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر محرمانه بودن توافق اخیر میان ایران و آژانس تاکید کرده است.
رضا نجفی گفته است:
"توافقی که ایران با آژانس برای حل تمام مسایل گذشته در یک بازه زمانی محدود و مشخص تحت عنوان نقشه راه امضا کرده اند به دو ترتیبات جداگانه بین ایران و آژانس اشاره دارد. این دو ترتیبات که حاوی موضوعات فنی هستند کاملا محرمانه تلقی می شوند."
ایران همچنین در نامه‌ای به آژانس نسبت به درز احتمالی اطلاعات ارائه شده به آژانس هشدار داده است.
در این نامه آمده است: "ایران به دقت رعایت اطلاعات محرمانه را در طول اجرای برجام تحت نظر می‌گیرد و طبق آن اقدام خواهد کرد."
تقریبا همزمان با پایان موفقیت‌‌آمیز مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵، ایران و آژانس نیز درباره حل مسائل مورد اختلاف به توافق رسیدند. ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران در کانون این اختلافات بوده است.
محرمانه بودن توافق ایران و آژانس در آمریکا اعتراض سناتورهای دست راستی منتقد توافق را برانگیخته است.
به گزارش نسیم نماینده ایران در آژانس تاکید کرده: "داشتن چنین ترتیبات محرمانه‌‎ای بین یک کشور عضو و آژانس موضوع جدیدی نیست و بسیاری از کشورهای عضو با آژانس چنین ترتیباتی امضا کرده‌اند؛ همانند ترتیبات فرعی موافقتنامه‌های پادمان یا رهیافت‌های پادمانی برای تاسیسات هسته‌ای خاص که محرمانه‌اند و تاکنون آژانس متن آنها را به هیچ کشور عضو دیگری نشان نداده است."
آقای نجفی گفته: "آژانس باید مراقب باشد که مفاد این ترتیبات همانند سایر ترتیبات محرمانه با کشورهای عضو محرمانه باقی بماند."
وزرای باراک اوباما، که پنجشنبه این هفته برای دفاع از توافق هسته‌ای به کمیته روابط خارجی سنا رفتند، گفتند که مفاد این توافق محرمانه را در اختیار سناتورها قرار می‌دهند.

ماجرای توافق محرمانه ایران و آژانس چیست؟
مقامات آمريكايي گفتند كه تنها حاضرند در جلسه‌اي محرمانه مفاد اين توافق‌نامه را به كنگره اطلاع دهند
پایکاه اطلاع رسانی مثلث - در جريان جلسه استماع گزارش مذاكره كنندگان آمريكا به نمايندگان اين موضوع افشا شد كه آژانس بين المللي انرژي اتمي يك توافق‌نامه محرمانه نيز با ايران امضا كرده است. جان كري و مونيز حاضر نشدند مفاد آن را در اين جلسه افشا كنند، اما افشا شدن اين مساله موجب شد كه سخنگوي كاخ سفيد به آن واكنش نشان داده و اعلام كند حاضر است مفاد آن را در جلسه‌اي محرمانه به اطلاع نمايندگان آمريكا برساند.
اولين ضرب الاجل مذاكرات ايران و غرب در سي ژوئن به پايان رسيد و اولين تمديد مذاكرات صورت گرفت. در همين حال يوكيو آمانو ناگهان به تهران سفر كرد و پس از آن به وين بازگشت. آمانو قبل از آن هم در وين حضور داشت. سفر آمانو به تهران دو ديدار مهم و رسمي به دنبال داشت. ديدار با حسن روحاني و دريادار شمخاني به عنوان دبيرشوراي عالي امنيت ملي. از جزئيات اين ديدارها اطلاعي در دست نبود، اما مشخص بود كه ديدارهاي انجام شده بسيار با اهميت هستند. آمانو از تهران به وين سفر كرد و دستاورد سفرش را مهم ارزيابي كرد. او در ١٣ تيرماه در مقابل هتل كوبورگ حاضر شد و به خبرنگاران اطمينان داد كه موضوع PMD (ابعاد احتمالي و نظامي برنامه هسته‌اي ايران) حل شده است.
دو روز بعد در ١٥ تيرماه هياتي بلندپايه از آژانس به تهران سفر كرد. هياتي كه در آن دو تن از دستياران ويژه آمانو حضور داشتند.
بی بی سی