به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، تیر ۱۸، ۱۳۹۴

رفسنجانی در گفت‌وگو با گاردین:

بازگشایی سفارت آمریکا در تهران
 "غیرممکن نیست"

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری اسبق ایران، در گفت‌وگو با روزنامه "گاردین" چاپ لندن، گفت که مذاکرات مستقیم با آمریکا درباره برنامه هسته‌ای تهران، «تابوی» مذاکره با آمریکا را در ایران شکاند؛ وی همچنین گفت که بازگشایی سفارت آمریکا در تهران «غیرممکن نیست» و این امر «بستگی به رفتار دو طرف دارد».
هاشمی رفسنجانی در این گفت‌وگو که در شماره امروز گاردین منتشر شده، درباره مذاکرات هسته‌ای ایران گفته که برداشتن تحریم‌ها علیه ایران «یک گام بزرگ» به سوی پایان دادن به خصومت با آمریکاست.
هاشمی رفسنجانی که در انتخابات سال 2013 ایران، از حسن روحانی حمایت کرده بود، به "گاردین" گفت که مذاکره رو در رو بهتر از مذاکره از راه دور به وسیله رسانه‌هاست. وی گفت: ایران جدی است؛ اگر دیگر طرف‌ها نیز به همین جدیت باشند، ما یقیناً توافق خواهیم داشت.
هاشمی همچنین درباره خصومت ایران با آمریکا گفت: قبل از انقلاب، آمریکا از حکومت شاه حمایت می کرد و پس از انقلاب در جنگ با عراق، آمریکا دشمن ما بود. اکنون در مذاکرات هسته‌ای اگر ما شاهد آمریکای دیگری باشیم، این امر تأثیر مثبتی بر مردم ایران خواهد گذاشت. وی به این جمله آیت‌الله خمینی اشاره کرد که «اگر آمریکا آدم باشد ما که نمی‌خواهیم تا همیشه با این کشور دشمنی داشته باشیم».
سفارت آمریکا در تهران در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ توسط "دانشجویان پیرو خط امام" اشغال شد و کارکنان آن به مدت 444 روز به گروگان گرفته شدند.
این سفارت از سوی حکومت جمهوری اسلامی، "لانه جاسوسی" نام گرفت.

رادیو فرانسه