به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، مرداد ۰۱، ۱۳۹۴

ده‌ها معلم معترض در تجمع مقابل مجلس ایران بازداشت شدند

معلمان چند ساعت در بازداشتگاه وزرا نگهداری و سپس آزاد شدند
عده‌ای از معلمان سراسر ایران دیروز برای پیگیری بخشی از مطالبات صنفی خود، در مقابل مجلس شورای اسلامی جمع شدند، اما نیروهای انتظامی مانع از برگذاری این تجمع شدند. سایت "حقوق معلم و کارگر" تعداد بازداشت شدگان را "بیش از صد معلم" ذکر کرده است.

 هنوز جزئیات بیشتری از این بازداشت منتشر نشده است، اما به گفته شاهدان عینی، از دیروز به تعدادی از فعالان صنفی معلمان پیام فرستاده شده و آنها را تهدید کرده اند که حق شرکت در تظاهرات سکوت امروز را ندارند.
 علی رغم این تهدیدات، در تجمع امروز معلمان استان‌های مختلف ایران از جمله کردستان، کرمانشاه، همدان، اصفهان، گیلان، مازندران و مشهد، به تهران آمده بودند.
به گفته شاهدان عینی، تعداد مأموران انتظامی و لباس شخصی‌ها در اطراف بهارستان آنقدر زیاد بود که تقریبا به هیچ کس اجازه ورود به مجلس داده نشد و مأموران تظاهرکنندگان را که به طور پراکنده وارد میدان می شدند یا وادار به تغییر مسیر می کردند یا در صورت مقاومت، آنان را بازداشت می کردند و با خود می بردند.

علی مطهری نماینده مجلس نیز در واکنش به بازداشت معلمان، گفت: "بازداشت تجمع کنندگان باعث تشدید موضوع می شود."

همچنین محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس، در جلسه علنی امروز از وزیر کشور خواست تا مطالبات معلمان معترض را بررسی کند.

دلایل اعتراض معلمان چیست؟
اعتراض اصلی معلمان که در اطلاعیه چند روز پیش آنان منعکس شده، ادامه بازداشت پنج نفر از فعالان صنفی معلمان است.
شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور خواهان آزادی فوری پنج معلم زندانی شده است.

اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان تهران، علیرضا هاشمی دبیر کل سازمان معلمان ایران، رسول بداغی عضو هیأت مدیره کانون صنفی معلمان، علی اکبر باغانی نایب رئیس کانون صنفی معلمان تهران و محمود باقری، فعال صنفی معلمان، پنج معلمی هستند که اکنون در زندان به سر می برند.
رادیو فرانسه


معلمان بازداشتی، دقایقی پیش آزاد شدند
بنا به گزارش سایت حقوق معلم و کارگر  همه معلمانی که در جریان تجمع دیروز میدان بهارستان، بازداشت شده بودند دیروز آزاد شدند. این معلمان چند ساعت در بازداشتگاه وزرا نگهداری شدند و پس ازسخنرانی دادستان کشور، حکم آزادی همه آنها صادر شد.

صبح امروز محمد رضاخواه عضو کانون صنفی معلمان در مورد این تجمع به خبرنگار ایلنا گفت: قرار بود صبح امروز تجمع آرام  همراه با سکوت مقابل مجلس داشته باشیم که از اولین ساعات برگذاری صحن علنی مجلس، معلمان به سمت محل برگذاری تجمع  آمدند که نیروی انتظامی مانع از برگذاری تجمع شد.