به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، اسفند ۲۸، ۱۳۹۴

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل:

وقتی مقام‌های ایران این‌چنین به ما حمله می‌کنند، با مردم خود چه می‌کنند؟

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید علی‌رغم اظهارات رئیس‌جمهور ایران و حتی گام‌‌های ملایمی که شاید به سمت اصلاح و بهبود برداشته شده، «وضعیت حقوق بشر در ایران هم‌چنان یک نگرانی جدی است».


احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل یک‌روز پس از ارائه گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران به شورای حقوق بشر در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران او روز جمعه (۱۴ مارس/۲۳ اسفند ۹۲) در ابتدای این کنفرانس خبری گفت: «با نهایت تاسف باید بگویم علی‌رغم اظهاراتی که توسط رئیس‌جمهور دولت ایران مطرح شده است و شاید حتی قدم‌های ملایمی که به سمت اصلاحات برداشته شده، وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران هم‌چنان یک نگرانی جدی است.»

آقای شهید از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواست به او اجازه دهند به ایران سفر کند تا بتواند به منظور پیگیری وظایفش بحث‌هایی را با دولت و جامعه مدنی در داخل ایران داشته باشد.

به گزارش دویچه‌له، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل گفت، صدها زندانی سیاسی هم‌چنان در زندان به سر می‌برند، آن هم اغلب به جرم بیان کردن نظر یا عقیده‌شان. وابستگان اقلیت مذهبی، قومی و دگرباشان جنسیتی با آزار و اذیت و سرکوب به خاطر دفاع از حقوق خود مواجه‌اند وقتی که مطالبات آنها با مواضع رسمی فاصله دارد.
افزایش هشدار دهنده شمار اعدام‌ها
احمد شهید با اشاره به اعدام‌های صورت گرفته طی ماه‌های گذشته گفت، دولت ایران به اعدام افراد آن هم در شمار بسیار هشدار دهنده‌ای ادامه می‌دهد. به گفته او همین امر باعث شده که مقام‌های سازمان ملل تنها در ماه گذشته دو بار خواستار توقف احکام اعدام توسط دولت ایران شوند.
گزارشگر ویژه سازمان ملل در گزارش سالانه خود که روز پنج‌شنبه (۱۳ مارس/۲۲ اسنفد) به شورای حقوق بشر ارائه کرد گفت، از زمان آغاز کار گزارشگر ویژه در سال ۲۰۱۱، بیش از ۱۵۳۹ نفر در ایران اعدام شده‌اند که ۶۸۷ نفر آنها در سال ۲۰۱۳ بوده است. بیشتر این اعدام‌ها با قاچاق مواد مخدر مرتبط بوده که به گفته آقای شهید با استانداردهای بین‌المللی مربوط به «جرائم جدی» که در آن‌ها استفاده از حکم اعدام مجاز است، هم‌خوانی ندارد.
احمد شهید با اشاره به ‌اعدام فعالان قومی اهوازی مانند هاشم شبانی و هادی راشدی و خانم فرزانه مرادی، نسبت به این که رسیدگی به اتهام‌های آنها در دادگاه‌های عادلانه و منصفانه انجام گرفته باشد ابراز تردید کرد. او هم‌چنین به محکومیت روح‌الله توانا به اعدام به اتهام «توهین به پیامبر» اشاره کرد که گفته می‌شود از ویدیوی شخصی او به‌ دست آمده است.
گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره آزادی بیان و فعالیت مطبوعات گفت، مقام‌های ایران هم‌چنان به بستن مطبوعات ادامه می‌دهند یا از بازشدن مجدد آنها جلوگیری می‌کنند. او با نام‌بردن از روزنامه‌های «بهار» و «آسمان» که اخیرا توقیف شدند، گفت این توقیف‌ها نشان می‌دهد که حکومت ایران حتی بحث در چارچوب‌های مذهب رسمی کشور را هم تحمل نمی‌کند.
آقای شهید هم‌چنین به بازداشت اعضای وب‌سایت «نارنجی» در کرمان اشاره کرد و گفت، شانزده متخصص آی.تی و فعال حوزه سایبری به اتهام همکاری با رسانه‌های بیگانه در ماه دسامبر ۲۰۱۳ دستگیر شدند. به گفته گزارشگر ویژه سازمان ملل هم‌اکنون حداقل پنج تن از اعضای وبسایت نارنجی و چهل روزنامه‌نگار در زندان به‌سر می‌برند.
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در ادامه کنفرانس مطبوعاتی خود از دولت ایران خواست که همه زندانیان سیاسی را آزاد کند، افرادی را که مسوول نقض حقوق بشر در گذشته شناخته شده‌اند را مورد پیگیرد قانونی قرار داده و در مورد آنها تحقیقات لازم را به عمل آورد؛ از جمله پرونده‌های مربوط به وقایع پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و قبل از آن.
احمد شهید هم‌چنین در پاسخ به این پرسش که جواب شما به حملات شخصی مقامات ایرانی به شما و یا دبیرکل سازمان ملل چیست گفت: «حملات شخصی چیز جدیدی نیست. وقتی یک گزارشگر ویژه یا دبیرکل سازمان ملل یا دیگر مقامات (اروپایی)، به خاطر حرف‌هایی که می‌زنند می‌توانند مورد حمله (شخصی) قرار بگیرند، شما به ایرانیانی فکر کنید در تهران و جاهای دیگر که اگر نظرشان را بیان کنند چه چیزی نصیب‌شان می‌شود.»
گزارش احمد شهید به شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران
احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه گزارش شفاهی خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را به سی و یکمین نشست رسمی شورای حقوق بشر در ژنو ارائه داد.
به گزارش رادیو فردا، آقای شهید در گزارش خود ضمن اشاره به تغییرات مثبتی که با تصویب برخی قوانین در ایران صورت گرفته و یا در حال تصویب است، از آمار بالای اعدام به ویژه برای محکومان زیر سن قانونی، ابراز نگرانی کرد.
حسن نایب هاشم فعال حقوق بشر که در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل حضور داشته، در گفت‌وگو با رادیو فردا، درباره گزارش احمد شهید می‌گوید «گزارش شفاهی آقای احمد شهید همان محتوای گزارش کتبی منتشر شده را داشت و هیئت نمایندگی ایران هم که در این نشست حضور داشت، فرصت داشت تا نظر دولت جمهوری اسلامی را مطرح کند».