به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، فروردین ۱۰، ۱۳۹۵

عربستان سعودی بزرگترین پالایشگاه آمریکا را خرید

 پالایشگاه نفت "پورت آرتو" - ایالت تگزاس آمریکا

پالایشگاه " پورت آرتور" در ایالت تگزاس آمریکا با حجم تولید 600 هزار بشکه در روز، بزرگترین پالایشگاه نفتی این کشور به شمار می آید و از آن به عنوان " گوهر تاج" صنایع نفتی آمریکا یاد می شود.

به گزارش عصر ایران به نقل از سی ان ان عربی، شرکت نفت دولتی عربستان سعودی (آرامکو) با خرید سهم شرکت نفتی شل، به طور کامل مالک پالایشگاه "پورت آرتو" در ایالت تگزاس آمریکا شد. 

"پورت آرتو" بزرگترین پالایشگاه نفت آمریکاست.

با این اقدام، بزرگترین پالایشگاه آمریکا نفت خود را به طور کامل از عربستان سعودی وارد خواهد کرد و این موضوع برای سال های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

عربستان سعودی با این حرکت قصد دارد وابستگی آمریکا به نفت سعودی را تضمین کند. علاوه بر این حجم صادرات نفت سعودی به آمریکا نیز حفظ شود. 
تحلیلگران مسائل نفتی  معتقدند شرکت نفتی " آرامکو"  پس از مالکیت کامل  پالایشگاه "پورت آرتور"  در ایالت تگزاس آمریکا موقعیت ممتازی را در بازار این کشور به دست خواهد آورد.
پالایشگاه " پورت آرتور"  در ایالت تگزاس آمریکا با حجم تولید 600 هزار بشکه در روز، بزرگترین پالایشگاه نفتی این کشور به شمار می آید و از آن به  عنوان " گوهر تاج"  صنایع نفتی  آمریکا یاد می شود.

شرکت  نفتی عربستانی "آرامکو" با مالکیت  این پالایشگاه  صاحب موقعیت  راهبردی مهمی در بازار نفتی آمریکا خواهد شد.
"تام کلوزه" تحلیلگر بازار انرژی گفت: "این گام  عربستان جایگاه نسبتا مهمی را برای تولیدات نفتی آن ایجاد می کند." 
تا قبل از این، شرکت نفت سعودی "آرامکو" و شرکت هلندی - بریتانیایی "شل" از طریق شرکت مشترک " موتیوا اینترپرایز" مالک این پالایشگاه بودند اما پس از فسخ شراکت طرفین، "آرامکو" تمامی سهام این پالایشگاه را بدست آورد.
براساس این معامله، شرکت شل مالک 2 پالایشگاه موتیوا در ایالت لویزیانا آمریکا و 9 پمپ بنزین می شود.

در مقابل، آرامکو کل سهام پالایشگاه بورث آرثر را به همراه 26 پمپ بنزین و مجوز شل برای توزیع سوخت در تگزاس را کسب می کند.
کلوزه این جدایی میان آرامکو و شل را قابل توجیه می داند و می گوید: آرامکو تلاش می کند نفت عربستان سعودی را در این پالایشگاه فرآوری کند اما در مقابل، شرکت شل تمایل دارد نفت خلیج مکزیک به پالایشگاه منتقل شود. 
شرکت سعودی آرامکو روزانه حدود 9 میلیون بشکه نفت خام تولید می کند.

عربستان سعودی بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک و در کنار روسیه، بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان است.