به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، اسفند ۱۸، ۱۳۹۵

گام دوم ترامپ براي ممنوعيت ورود مهاجران به آمريكا

 هفت منهای یک
حدود یک ماه پس از آنکه دادگاه‌های فدرال آمریکا فرمان اجرائی ترامپ مبنی بر منع ورود شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به ایالات متحده را غیرقانونی اعلام و آن را متوقف کردند، روز گذشته رسانه‌هاي آمريكايي از اجراي نسخه جدیدی از اين فرمان سخن گفتند که تاحدودی با نسخه پیشین متفاوت است؛ اما به ادعای کاخ سفید، امنیت آمریکا را تضمین می‌کند.

یکی از تفاوت‌های کلیدی این فرمان مهاجرتی جدید که کاخ‌ سفید از زمان غیرقانونی‌شدن فرمان قبلی در حال تهیه آن بود، خروج عراق از فهرست کشورهایی است که ورود شهروندان آن به آمریکا ممنوع اعلام شده بود؛ براساس گزارش‌ها عراق به این دلیل از این فهرست خارج شده است که تشدید برنامه‌های تشخیص صلاحیت برای صدور ویزا را پذیرفته و همچنین در حال همکاری با ایالات ‌متحده در مبارزه علیه داعش است.
بسیاری از ناظران به این دلیل به قرارگرفتن عراق در این فهرست معترض بودند که هزاران نفر از عراقی‌هایی را هدف قرار می‌داد که از زمان حمله آمریکا به عراق با وجود تهدید‌های جانی به‌عنوان مترجم در کنار نیروهای آمریکایی حاضر در عراق می‌جنگند. عراق از این فهرست خارج شده است؛ اما به گفته یکی از مقامات رسمی کاخ سفید ممنوعیت ورود شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان دیگر یعنی ایران، سوریه، لیبی، سومالی، سودان و یمن همچنان برقرار است. بااین‌حال طبق فرمان جدید، شهروندان این شش کشور که پیش‌تر گرین‌کارت آمریکا را دریافت کرده‌اند، شامل این فرمان جدید نمی‌شوند و مشکلی برای ورود به آمریکا پیدا نخواهند کرد.

از سوی دیگر درحالی‌که فرمان اجرائی اول ممنوعیت‌ها را فوری اعمال می‌کرد، قانون جدید قرار است مانع تأخیرهایی شود که فرمان اولیه برای برخی مسافران ایجاد کرده بود. بر این اساس، پناه‌جویانی که در حال انتقال بودند و پرونده آنها تأیید شده، می‌توانند به ایالات متحده سفر کنند. در فرمان قبلی ترامپ، سفر پناه‌جویان برای ۱۲۰ روز به تأخیر افتاده بود و ورود پناه‌جویان سوری به آمریکا کلا ممنوع شده بود؛ اما براساس قانون جدید با آنها مشابه سایر پناه‌جویان رفتار خواهد شد و علاوه بر این سفر پناه‌جویان فارغ از ملیت‌شان فعلا برای ۱۲۰ روز متوقف می‌شود. فرمان منع ورود شهروندان چندین کشور عمدتا مسلمان که با رأی دادگاه‌های فدرال آمریکا متوقف شد، بخشی از وعده‌های انتخاباتی ترامپ بود. او در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده بود که مانع ورود مسلمانان به آمریکا می‌شود و فقط یک هفته بعد از ورود به کاخ ‌سفید، فرمان اول خود را صادر کرد و پس از توقف قانونی آن هم به شکلی پیگیر در حال تهیه فرمان جدید بود. در پی صدور فرمان اول بسیاری از ناظران به‌دلیل هدف‌قرارگرفتن مسلمانان از آن انتقاد کردند و حالا کاخ سفید می‌گوید فرمان جدید براساس ملاحظات امنیتی نوشته شده است و ربطی به مذهب شهروندان این کشورها ندارد. یک مقام رسمی کاخ سفید گفته‌ دولت آمریکا بررسی خواهد کرد که آیا سوریه و سایر کشورهای این فهرست، اقدامات کافی برای بهبود وضعیت امنیتی خود انجام داده‌اند یا نه. 

فرمان جدید ۹۰ روز مهلت برای وزارت امنیت داخلی تعیین کرده تا الزامات جدیدی برای کشورهای موجود در فهرست تعیین کند تا بتوانند مجوز کامل ورود به آمریکا را بگیرند. اگر این کشورها نتوانند این ملزومات را رعایت کنند، در صورت لزوم، وزارت خارجه آمریکا، وزارت امنیت داخلی و سازمان‌های امنیت این کشور محدودیت‌های لازم را تعیین خواهند کرد. البته امضای فرمان مهاجرتی جدید از سوی ترامپ تنها خبر حول‌و‌حوش دولت جدید ایالات ‌متحده نبود. جنجال بر سر ادعای ترامپ مبنی بر شنود تلفن‌هایش در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری نیز همچنان ادامه دارد. 

روز گذشته رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) این ادعای رئیس‌جمهوری این کشور را رد کرد. ترامپ ادعا کرده بود باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، زمانی که در قدرت بوده، دستور داده است تلفن‌های او شنود شود. براساس گزارش‌های منتشرشده جیمز کومی از وزیر دادگستری این کشور خواسته است ادعای دونالد ترامپ درباره شنود تلفن‌هایش را تکذیب کند. کاخ سفید، روز یکشنبه پنجم مارس، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد از این پس دیگر نه رئیس‌جمهوری نه هیچ‌کدام از مسئولان کاخ سفید درباره این موضوع اظهار نظر نخواهند کرد. کاخ سفید از کنگره آمریکا خواسته تحقیق کند که آیا باراک اوباما در ماه‌های پایانی ریاست‌جمهوری، از قدرت سوءاستفاده کرده است یا نه. در‌صورتی‌که وزارت دادگستری آمریکا بیانیه‌ای در تأیید سخنان رئیس «اف‌بی‌آی» و رد ادعاهای دونالد ترامپ صادر کند، این اقدام رسوایی بزرگی برای یک رئیس‌‌جمهوری در قدرت در آمریکا به شمار خواهد رفت.

شرق