به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، اسفند ۱۳، ۱۳۹۵

یک عضو دیگر دولت ترامپ متهم به تماس‌گیری با روسیه شد

نانسی پلوسی خواهان استعفای وزیر دادگستری ترامپ شد

جف سشون وزیر دادگستری آمریکا
روزنامۀ آمریکایی "واشنگتن پست" در شمارۀ دیروز خود، چهارشنبه اول مارس، نوشت که وزیر دادگستری دولت دونالد ترامپ، "جف سشون"، طی چند نوبت در ژوئیه و سپتامبر گذشته یعنی در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با سفیر روسیه در واشنگتن ملاقات کرده است، هر چند خود جف سشون هنگام سوگند خوردن در برابر نمایندگان سنای آمریکا هرگونه رابطه با روسیه و مقامات این کشور را تکذیب کرده بود.
وزیر دادگستری آمریکا در واکنش به خبر "واشنگتن پست" گفته است که "او با هیچ مقام روسی برای گفتگو دربارۀ کارزار انتخاباتی آمریکا ملاقات نکرده است". "سشون" اظهارات "واشنگتن پست" را کذب محض دانسته است.
یک مقام کاخ سفید آمریکا نیز که نخواسته نامش فاش شود گفته است که ملاقات "جف سشون" با سفیر روسیه به عنوان سناتور و عضو کمیسیون نیروهای مسلح سنای آمریکا صورت گرفته و به هیچ وجه غیرقانونی و خلاف سوگند وی به عنوان وزیر دادگستری نبوده است.
این اولین بار نیست که اعضای دولت دونالد ترامپ به رابطه با مقامات و سرویس های اطلاعاتی روسیه در جریان کارزار انتخاباتی آمریکا متهم می شوند. در فوریه گذشته مایکل فلین، مشاور امور امنیت ملی فرانسه، به اتهامات مشابه از مقام خود استعفاء داد.
نمایندگان دموکرات سنای آمریکا با استناد به قسم دروغ وزیر دادگستری از کنگرۀ آمریکا خواستند که تحقیق مستقل و ویژه ای را دربارۀ دخالت های احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انجام بدهد. "رون ویدن"، سناتور حزب دموکرات و عضو کمیسیون اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گفته است که "باید کمیتۀ ویژه ای برای تحقیق دربارۀ سوگند دروغ جف سشون و پیوندهای روسیه با اعضای گروه انتخاباتی دونالد ترامپ تشکیل بشود." 
نانسی پلوسی، رییس نمایندگان دموکرات کنگرۀ آمریکا، خواستار استعفاء جف سشون شده است. او گفته است : "وزیر دادگستری در خصوص تماس هایش با مقامات روسیه قسم دروغ یاد کرده و به این خاطر باید از مقام خود استعفاء دهد."
جراید آمریکایی از جمله "نیویورک تایمز" مدعی شده اند که پیش از انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر آمریکا، مسئولان گروه انتخاباتی دونالد ترامپ با مسئولان اطلاعاتی روسیه تماس گرفته اند.
سرویس های اطلاعاتی آمریکا می گویند که این تماس ها به منظور دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و به قصد ضربه زدن به هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ، صورت گرفته است. 
رادیو فرانسه 

نانسی پلوسی خواهان استعفای وزیر دادگستری ترامپ شد 


نانسی پلوسی، از اعضای ارشد حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، از جف سشنز، وزیر دادگستری، خواسته است تا استعفا دهد.
این درخواست خانم پلوسی پس از آن مطرح شد که گفته شده است ظاهرا آقای سشنز دو ملاقات خود را با سفیر روسیه در آمریکا و در جریان کارزارهای تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام نکرده است.
خانم پلوسی، وزیر دادگستری آمریکا را متهم به دروغگویی به کنگره کرده و گفته است که وی فرد مناسبی برای مقام وزارت دادگستری آمریکا نیست.
آقای سشنز هرگونه ملاقات با مقامهای روسیه و گفتگو با آنها در باره مسایل مربوط به تبلیغات انتخاباتی را تکذیب کرده است.
آقای سشنز به عنوان وزیر دادگستری آمریکا ناظر بر عملکرد پلیس فدرال آمریکا (اف بی ای ) است که در حال حاضر در حال بررسی اتهامات مربوط به دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکاست. دمکرات ها از قبل درخواست کرده اند که او رسما خود را از هرگونه نقشی در این تحقیقات کنار بکشد؛ درخواستی که احتمالا اکنون بالا خواهد گرفت.
این تحولات در حالی صورت گرفته است که پیشتر اعضای دمکرات و جمهوری خواه کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا بر سر تحقیقات فراجناحی درباره نقش ادعایی روسیه در انتخابات سال گذشته آمریکا به توافق رسیده‌اند.
اعضای کمیته اطلاعاتی گفتند که این تحقیقات بر تماس‌ها میان ستاد مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ و مسکو متمرکز خواهد بود.
کاخ سفید هرگونه رفتار نامناسب در جریان انتخابات را تکذیب می‌کند.

گفتگوهای سشنز با سفیر روسیه پیش از انتخابات

همزمان وزارت دادگستری آمریکا تایید کرده است که آقای سشنز در جریان مبارزات انتخاباتی با سفیر روسیه در آمریکا گفتگو داشته است.
این وزارتخانه گفت که گفتگوها با سرگی کیسلیاک در دو مورد انجام شد. آقای کیسلیاک از سال ۲۰۰۸ سفیر روسیه در آمریکا بوده است.
یکی از آنها در دفتر آقای سشنز در زمانی انجام شد که آقای سشنز عضو کمیته خدمات مسلح سنا بود و دیگری در جریان دیداری گروهی با حضور سفرای خارجی در واشنگتن.
کاخ سفید تاکنون در مورد این مساله اظهار نظر نکرده است.
روزنامه واشنگتن پست که ابتدا خبر این گفتگوها را فاش کرد نوشته است که آقای سشنز در جریان جلسات تایید صلاحیت خود در سنا به این دیدارها اشاره ای نکرد.
با این حال مقام های دولت به روزنامه واشنگتن پست گفتند که آقای سشنز آن گفتگوها را مرتبط با سوال قانونگذاران در مورد رابطه کمپین ترامپ با روسیه نمی‌دانست و جزییات گفتگوها را به یاد نمی‌آورد.
سارا اسگر فلورز، سخنگوی آقای سشنز، گفت: "در پاسخ های او مطلقا هیچ نکته گمراه کننده‌ای وجود نداشت."
آقای سشنز در انتخابات از دونالد ترامپ حمایت می کرد و به او مشورت می داد.
بی بی سی  فارسی