به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، فروردین ۲۳، ۱۴۰۰

جروزالم پست: حادثه نطنز بسیار بزرگ‌تر از چیزی است که به مردم می‌گویند

 ایران اینترنشنال - در حالی که هنوز مقام‌های حکومت ایران ابعاد و جزییات دقیق حادثه بامداد یکشنبه در تاسیسات هسته‌ای نطنز را اعلام نمی‌کنند، روزنامه جروزالم‌پست نوشته این اتفاق احتمالا با حمله سایبری اسرائیل رخ داده است.

جروزالم پست نوشت ماجرای روی داده در تاسیسات هسته‌ای نطنز «حادثه» نبوده و بسیار سنگین‌تر از آنچه که حکومت ایران به مردم می‌گوید است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، با استفاده از عبارت «حادثه» در بخشی از شبکه توزیع برق برای آنچه که به وقوع پیوسته گفته است: «صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته و علل آن در دست بررسی است.»

با این حال مالک شریعتی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، اشاره کرده که همزمانی این اتفاق با سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای و تلاش تهران برای «وادار کردن غربی‌ها به لغو تحریم» در مذاکرات وین بسیار مشکوک به «خرابکاری و نفوذ» است.

اکنون روزنامه جروزالم‌پست هم نوشته که بر اساس گزارش‌ها به نظر می‌رسد این حادثه در پی یک حمله سایبری، و احتمالا از سوی اسرائیل، صورت گرفته باشد.

تاسیسات نطنز در تیرماه سال گذشته هم یک بار در قسمت سالن مونتاژ سانتریفیوژها با یک انفجار تخریبی مواجه شده بود. در آن زمان نیز برخی گزارش‌ها حاکی از نقش داشتن اسرائیل در آن انفجار بوده است.

دو ماه پس از آن حادثه نیز روزنامه جروزالم‌پست نوشته بود به اطلاعاتی دست پیدا کرد که نشان داد انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز، بر خلاف گزارش‌های مبتنی بر حمله سایبری، یک «خرابکاری فیزیکی» برای ارسال هشدار صریح و بدون ابهام به ایران در زمینه عبور از خطوط قرمز هسته‌ای بوده است.

اکنون این حادثه در کمتر از یک سال و تنها یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که با اعلام سازمان انرژی اتمی و با حضور ویدیویی حسن روحانی، رییس‌جمهور، ایران گازدهی کامل ۱۶۴ سانتریفیوژ نسل ششم را آغاز کرد.

جمهوری اسلامی روز شنبه همچنین اقدام به راه‌اندازی خط تولید سانتریفیوژهای جدید نسل ۹ کرد.

همزمان با این حوادث مذاکرات دیپلماتیک تهران با کشورهای اروپایی و آمریکا در وین در جریان است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل،‌ در این زمینه به متحدان خود هشدار داده بود: «دوستان مبادا اشتباه کنید.»

گزارش‌های منتشر شده در سال گذشته حاکی از تشدید تقابل ایران و اسرائیل با حمله به تاسیسات زیربنایی یکدیگر بوده است.

 سایت ایران اینترنشنال