به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، فروردین ۲۸، ۱۴۰۰

واکنش بایدن به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم توسط ایران

 
رئیس جمهور آمریکا ضمن استقبال از ادامه مذاکرات هسته‌ای وین برای احیای توافقنامه برجام گفت غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم توسط ایران را مفید و سازنده نمی‌داند. به گفته بایدن قضاوت درباره نتایج مذاکرات نیز هنوز زود است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا عصر جمعه ۲۷ فرودین (۱۶ آوریل) در کنفرانس مطبوعاتی با یوشیهیدو سوگا، نخست‌وزیر ژاپن درباره ادامه مذاکرات هسته‌ای برجام و غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم توسط ایران واکنش نشان داد.

بایدن اقدام ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را "غیرسازنده" و "برخلاف توافقنامه برجام" دانست و تاکید کرد که آمریکا از آن حمایت نمی‌کند.

بایدن خاطرنشان کرد اقدام ایران "مفید" نیست؛ آن هم در شرایطی که آمریکا و جمهوری اسلامی در حال مذاکره غیرمستقیم برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ هستند. 

او در ادامه گفت، آمریکا خوشحال است که ایران موافقت کرده به مذاکره غیرمستقیم با واشنگتن و رایزنی با شرکای آمریکا ادامه دهد. 

بایدن با اشاره به دور جدید مذاکرات وین برای احیای برجام گفت، مذاکرات ادامه دارند و قضاوت کردن درباره نتایج آن زود است.   
یک روز پیش از این سخنان بایدن ایران رسما اعلام کرد که به غنای ۶۰ درصدی اورانیوم رسیده است.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران جمعه ۲۷ فرودین (۱۶ آوریل) گفت غنی‌سازی ۶۰ درصدی هم اکنون در تاسیسات هسته‌ای شهید احمدی روشن در جریان است.

صالحی افزود: «چهارشنبه دستور راه‌اندازی ۶۰ درصد را دادیم و ۴۰ دقیقه بامداد امروز (جمعه) محصول ۶۰ درصد را گرفتیم. محصولی که الان می‌گیریم حدود ۹ گرم در ساعت است.»

این اقدام در حقیقت یک گام پیش از غنی‌سازی ۹۰ درصدی است که لازمه ساختن سلاح هسته‌ای است. جمهوری اسلامی اما طبق توافق هسته‌ای برجام، از حق غنی‌سازی چهاردرصدی برخوردار است.  

اقدام ایران برای غنای ۶۰ درصدی اورانیوم نگرانی اتحادیه اروپا و اسرائیل را برانگیخت.

گبی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائيل به ایران هشدار داد که این کشور هر آن چه که لازم است را انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل کند، ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند.

دویچه وله فارسی