به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، فروردین ۲۱، ۱۴۰۰

«بدترین دولت به روایت آمار»

 رکوردشکنی دولت حسن روحانی در تعمیق فقر برای اولین بار طی ۴۰ سال اخیر
دولت حسن روحانی برای اولین بار طی ۴۰ سال اخیر، طی ۳ سال متوالی تورم بالای ۳۰درصد و در دو سال متوالی نرخ تورم بالای ۴۰ درصد را پشت سرگذاشته که از سال ۶۰ تاکنون در هیچ دولتی سابقه نداشته و موجب گسترش و تعمیق بی سابقه فقر در کشور شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بررسی آمارهای بانک مرکزی از تورم سالانه در کشور از سال 60 یعنی دولت اول موسوی تا سال 99 یعنی دولت دوم حسن روحانی نشان می دهد، تا قبل از دولت دوازدهم، در هیچ دولتی سابقه 3 سال متوالی تورم بالای 30 درصد یا دو سال متوالی تورم بالای 40 درصد سابقه نداشته است.

بر اساس آنچه در جدول رسمی بانک مرکزی در ادامه مشاهده می کنید، نرخ تورم در سال 97 به 31.2 درصد و سال 98 به 41.2 درصد رسیده و بر اساس گزارشی که اخیرا وزارت اقتصاد منتشر کرده، نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی در سال 99 به بالای 44 درصد رسیده است.

این در حالی است که حتی در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی که رکورد تورم 49.4 درصد را هم داشتیم، تورم بالای 30درصد تنها در 2 سال 73 و 74 و تورم بالای 40 درصد هم در سال 74 رخ داده است. 

در دولت احمدی نژاد هم که شدید ترین تحریم های آمریکا، اروپا و سازمان ملل بر علیه ایران اعمال شد، تورم بالای 30درصد طی دو سال 87 و 88 رخ داده و تورم بالای 40 درصد هم نداشتیم. در زمان جنگ هم تورم بالای 30درصد در کشور سابقه نداشته است.

این در حالی است که تجربه 3 سال متوالی تورم بالای 30درصد که حاصل بی تدبیری و ناکارآمدی دولت مورد حمایت اصلاح طلبان بوده است، سفره مردم را به شدت تحت تاثیر قرار داده و فقر معیشتی را تعمیق داده است.

بررسی های اجمالی سطح قیمتها در کشور طی 8 سال اخیر نشان می هد که بسیاری از کالاها و خدمات طی این مدت حدود 10 برابر گران شده اند که گزارش های تفصیلی آن بعداً منتشر خواهد شد.