به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، فروردین ۲۹، ۱۴۰۰

کناره‌گیری رائول کاسترو از رهبری حزب کمونیست کوبا

پایان دوران کاستروها در کوبا. رائول کاسترو، رئیس جمهور سابق کوبا در کنگره حزب کمونیست خواستار "گفتگوی محترمانه" با آمریکا شد و هم‌زمان تاکید کرد که کوبا از "اصول انقلاب و سوسیالیسم" دست نخواهد کشید.

رائول کاسترو، رئیس جمهور پیشین کوبا روز جمعه ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) خطاب به صدها نماینده حزب کمونیست در هاوانا گفت کوبا آماده ایجاد "نوع جدیدی از رابطه" با آمریکاست. برادر فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا که در سال در سن ۸۸ سالگی در سال ۲۰۱۶ درگذشت، اطمینان داد برای این امر کوبا "از اصول انقلاب و سوسیالیسم دست نخواهد کشید".

رائول کاسترو ۸۹ ساله در کنگره حزب کناره‌گیری خود از پست دبیر اولی حزب کمونیست کوبا را نیز اعلام کرد و گفت وظیفه‌اش را با اطمینان به آینده کوبا به پایان می‌رساند.

میگوئل دیاز کانل، رئیس جمهور ۶۰ ساله کوبا قرار است دوشنبه ۱۹ آوریل به عنوان رهبر جدید حزب انتخاب شود.

با کنار رفتن رائول کاسترو دوران زمام‌داری او و برادرش پس از حدود ۶۰ سال به پایان می‌رسد.

برادران کاسترو بیش از شش دهه در راس دولت کوبا بودند. فیدل کاسترو هنوز هم در کوبا مورد احترام است. او از سال ۱۹۵۹ تا ۲۰۰۶ مسئولیت دولت را در کوبا بر عهده داشت.

رائول کاسترو در سال ۲۰۰۶ به طور موقت جانشین برادر بیمار خود شد و دو سال بعد با رأی "کنگره خلق کوبا" رهبری دولت در این کشور را برای پنج سال در اختیار گرفت. او قبلا اعلام کرده بود که پس از این دوره از سمت‌های اجرایی کناره‌گیری خواهد کرد.

رائول کاسترو در سال ۲۰۱۸ ریاست جمهوری کوبا را به میگوئل دیاز کانل واگذار کرد و اکنون نیز بالاترین مقام حزبی را به کانل سپرده است. 

دویچه وله فارسی