به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، فروردین ۲۲، ۱۴۰۰

پرنس هری برای خاکسپاری پدربزرگش به لندن برمی‌گردد

 

پرنس هری 

شاهزاده هری برای مراسم تدفین پدربزرگش به بریتانیا سفر می‌کند؛ با پروازی اختصاصی و بدون همسرش. این اولین مواجهه هری با خانواده‌ سلطنتی پس از مصاحبه جنجالی است. پرنس فیلیپ در قلعه ویندزور و در مراسمی خصوصی دفن می‌شود.
گفته شده که هری با هواپیمای اختصاصی به بریتانیا خواهد آمد و به عنوان عضو خانواده سلطنتی، مشمول مقررات قرنطینه نخواهد بود.

 رسانه‌های انگلیسی نوشته‌اند مگان به دلیل بارداری و نگاهداری از پسر کوچک‌شان در مراسم غایب خواهد بود.

روزنامه "میرور" به نقل از منابع خود نوشته که دوک ساسکس، بعد از مرگ پدر بزرگش با چند تن از اعضای فامیل از جمله پدرش چارلز و دخترعموهایش تلفنی صحبت کرده است. به گزارش این روزنامه، قرار شده هر چه سریع‌تر برای سفر هری و حضور به موقع او برای مراسم خاکسپاری، اقدام شود.

پرنس هری با پدر بزرگش مناسبات نزدیک و صمیمانه‌ای داشت. نیویورک تایمز با استناد به یک منبع موثق نوشته که هری به همین دلیل و با وجود اختلاف با خاندان سلطنتی و جنجال مصاحبه‌ با اپرا وینفری، در خاکسپاری حضور خواهد داشت.

این اولین مواجهه پرنس هری با اعضای خانواده سلطنتی پس از مصاحبه یاد شده است. هری و مگان یک سال قبل به آمریکا کوچ کردند و از وظایف و عناوین سلطنتی چشم‌ پوشیدند. آن مصاحبه حاوی ادعاهایی چون "نژادپرستی" و به حاشیه رانده شدن مگان بود. مگان فاش کرد که در کاخ طوری آزار می‌دید که به فکر خودکشی افتاد. هری نیز گفت از طریق مگان پی برد که مثل یک اسیر زندگی می‌کند. او افزود پدرش چارلز و برادرش ویلیام نیز در همان سیستم گیر افتاده‌اند اما نمی‌توانند خود را بیرون بکشند.

خاکسپاری پرنس فیلیپ ابتدا قرار بود با حضور ۸۰۰ نفر برگزار شود اما طبق تصمیم خاندان سلطنتی و به دلیل پاندمی کرونا، قرار شده که این مراسم با حداکثر ۳۰ نفر انجام گیرد. محل دفن قلعه ویندزور و محل مراسم یادبود، کلیسای سنت جرج تعیین شده است.

در نقاط مختلف بریتانیا با شلیک توپ به پرنس فیلیپ ادای احترام شده است. رهبران بسیاری از کشورها نیز در پیام‌های خود از دوک ادینبورگ ستایش کرده و درگذشت او را تسلیت گفته‌اند. 

همسر ملکه الیزابت، صبح جمعه ۹ آوریل در ۹۹ سالگی درگذشت.

دویچه وله فارسی