به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، فروردین ۳۰، ۱۴۰۰

واکسیناسیون علیه کووید از دوشنبه در آمریکا همگانی می‌شود

 تمامی بزرگسالان در آمریکا از روز دوشنبه ۱۹ آوریل این امکان را دارند که علیه بیماری کووید-۱۹ واکسینه شوند.
جو بایدن رئيس جمهوری ایالات متحده، که پیش از این روز همگانی شدن این واکسیناسیون را ۱ مه اعلام کرده بود، ضمن اعلام این خبر هشدار داد که «ما همچنان در مسابقه مرگ و زندگی هستیم.» وی از تمامی مسئولان ایالتی خواست واکسیناسیون را برای افراد ۱۸ سال به بالا مجاز بشمارند.

آژانس بهداشت فدرال آمریکا اعلام کرده است که تا کنون ۵۰/۴ درصد از بزرگسالان در این کشور یک دوز و ۳۲/۵ درصد از آنها هر دو دوز واکسن ضد کرونا را تزریق کرده‌اند. در مجموع بیش از ۱۳۱ میلیون بزرگسال آمریکایی تاکنون واکسن ضد کووید زده‌اند.
 
کارزار واکسیناسیون سراسری در ایالات متحده در حالی ادامه دارد که پس از تأیید ۶ مورد خون‌لختگی وخیم و یک مورد مرگ در اثر تزریق واکسن «جانسون اند جانسون»، استفاده از این واکسن از سه‌شنبه گذشته در این کشور به حالت تعلیق درآمده است.

چرا تعداد مبتلایان به کرونا در ایران به پای آمریکا و اروپا نمی‌رسد؟
ایالات متحده وعده داده است که به برنامهٔ واکسیناسیون جهانی کمک مالی خواهد کرد اما درخواست دیگر کشورها را برای «سهیم شدن در فناوری ساخت واکسن»، و نیز «اهدای واکسن مازاد بر نیاز» نپذیرفته است.

طبق اعلام مرکز بهداشت جهانی دوک، ایالات متحده در پی آن است که تا ماه ژوئیه صدها میلیون دوز واکسن کرونا را به‌شکل مازاد بر نیاز ذخیره کند، درحالی که بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه برای واکسینه کردن اکثریت جمعیت خود باید سالها انتظار بکشند.

ایالات متحده آمریکا با بیش از ۵۸۱ هزار مورد مرگ و میر و بیش از ۳۲ میلیون مبتلا، بزرگ‌ترین قربانی ویروس کرونا در جهان به شمار می‌رود.

یورونیوز فارسی