به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، تیر ۰۳، ۱۴۰۰

آمریکا سخنان واعظی درباره 'رسیدن به توافق برای رفع تحریم‌ها' را رد کرد

 مذاکرات وین با هدف احیای برجام، با حضور غیرمستقیم آمریکا، تاکنون شش دور برگزار شده
یک مقام آمریکایی سخنان رئیس دفتر حسن روحانی درباره رسیدن به توافق برای رفع تحریم‌های ایران را رد کرده و گفته است هنوز هیچ تصمیمی نهایی نشده است. سخنگوی کاخ سفید هم اقدام علیه چند وبسایت وابسته به ایران را بی ارتباط با مذاکرات وین دانسته است.

هیات‌های دیپلماتیک ایران و دیگر طرف‌های توافق هسته‌ای تاکنون شش دور در وین، پایتخت اتریش، گفتگو کرده‌اند و نمایندگان آمریکا نیز به طور غیرمستقیم در مذاکرات حضور دارند.

روز چهارشنبه محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، جزئیاتی را درباره رسیدن به توافق برای رفع برخی تحریم‌ها اما مقامی آمریکایی می‌گوید صحبت از توافق هنوز نادرست است.

به گزارش رویترز یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، که خواسته هویتش فاش نشود، تایید کرده که پیش‌نویس‌هایی برای توافق تهیه شده، اما این به معنی رسیدن به توافق نیست.

او گفته: "در مذاکراتی با چنین پیچیدگی، مذاکره‌کنندگان سعی می‌کنند با پیش‌نویس‌هایی به موضوعات اصلی بپردازند، اما تا موقعی که بر سر همه مسائل توافق نشود، درباره هیچ کدام توافق نشده است."

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید هم گفته آمریکا از حرکت در مسیر دیپلماتیک سود می‌برد و امیدوار است طرف مقابل نیز دیدگاه مشابهی داشته باشند.

در پاسخ به خبرنگاری که از احتمال تاثیر منفی توقیف وبسایت‌های وابسته به ایران بر مذاکرات پرسید، خانم ساکی گفت این تصمیم دادگستری آمریکا بوده و ارتباطی با دولت ندارد.

سخنگوی کاخ سفید گفت تصمیم دادگستری آمریکا اقدامی "هماهنگ‌شده" در ارتبطا با جنبه‌های مختلف مذاکرات نبوده است.

دولت حسن روحانی تا دو ماه دیگر جای خود را به ابراهیم رئیسی می‌دهد و برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت جو بایدن ترجیح می‌دهد پیش از آن برای احیای برجام با ایران به توافق برسد.

بی بی سی  فارسی