به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، مهر ۲۰، ۱۴۰۰

خطر بازگشت ترامپ با روحیه انتقام‌جویانه

 مشابه همان ترس و خشمی که در دوران ریاست جمهوری "دونالد ترامپ" واشنگتن را فرا گرفته بود اکنون آن کشور در معرض خطر تضعیف دموکراسی بیمارش قرار دارد و مصونیت‌اش در مقابله با بحران‌ها کاهش یافته است.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ شبکه خبری "الجزیره" در مقاله‌ای درباره بازگشت احتمالی ترامپ به رقابت‌های انتخاباتی امریکا می‌نویسد: "ترامپ در ماه نوامبر از مقام خود کنار رفت، اما ترامپیسم ریشه‌کن نشده است. پس از گذشت چندین ماه از انتخابات امریکا، ترامپیسم با روحیه انتقام‌جویانه باز می‌گردد و کلیت ارگان‌های امریکا را در بر می‌گیرد و مشابه یک سرطان در حال متاستاز است.


در حال حاضر ترامپ در نظرسنجی‌های عمومی در امریکا از بایدن پیشی گرفته است، البته با اختلاف اندک ۴۸ در برابر ۴۶ امتیاز. جمهوری‌خواهان با لوایح و قوانین تصویب شده و در حال تصویب دموکرات‌ها در کنگره مخالفت می‌کنند و آن را سوسیالیستی قلمداد می‌کنند. در حال حاضر، ۱۴ ایالت تحت کنترل جمهوری‌خواهان تحت نفوذ ترامپ است و قوانین تازه‌ای را تصویب کرده‌اند که کارشان را درباره نحوه و روند اجرای انتخابات تسهیل می‌کند.


ترامپ کماکان نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری پیشین که به قدرت‌گیری بایدن انجامید را رد می‌کند و هنوز به طور رسمی نامزدی‌اش را برای انتخابات آتی اعلام نکرده است. او تجمعاتی را در سراسر امریکا برگزار می‌کند و در تاریخ ۹ اکتبر در آیووا تجمعی خواهد داشت، جایی که مبارزات انتخاباتی به طور سنتی از آنجا آغاز می‌شود.


به نظر می‌رسد نامزدی ترامپ در سال ۲۰۲۴ میلادی قطعی خواهد بود. ترامپ، اما دوست دارد هاله‌ای از حدس و گمانه‌زنی رسانه‌ای و انتظارات عمومی درباره نامزدی‌اش تا مدتی حول او باقی بماند. این موضوع به او کمک می‌کند تا کمک‌های مالی بیشتری را برای کارزار انتخاباتی‌اش جمع‌آوری و ذخیره سازد. کمیته‌های اقدام سیاسی او بیش از ۸۲ میلیون دلار نیمه نخست سال جاری میلادی به دست آورده‌اند. او احتمالا ادعای خود مبنی بر تقلب در انتخابات را با شدت بیشتری مطرح خواهد کرد و از هواداران‌اش خواهد خواست تا دوباره عظمت را به امریکا بازگردانند و به او رای دهند. هر چه که رفتارش کم‌تر شجاعانه، کم‌تر جسورانه و کم‌تر توهین‌آمیز باشد باعث شکست او خواهد شد. مردی که رسانه‌های امریکایی او را "دروغگوی بزرگ" می‌دانند اکنون برای پیروزی در انتخابات بیش از هر زمان دیگری نیازمند استفاده از همین قابلیت خود خواهد بود"."الجزیره" در ادامه می‌نویسد: ترامپ علاوه بر دروغگو بودن به طرز وحشتناکی غیرقابل پیش‌بینی و خطرناک است. ژنرال "مارک میلی" رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا در دوره ریاست جمهوری او از این موضوع هراس داشت که سیاست‌های ترامپ منجر به رویارویی امریکا با چین و ایران شود. ترامپ سم خود را علیه دوستان و دشمنان به طور یکسان به کار می‌برد. طی چندین سال گذشته، او تحقیر رهبران جمهوری‌خواه حتی کهنه‌سربازان جمهوری‌خواه که سابقه حضور در جنگ داشته‌اند را بدون توجه به پیامد‌های سیاسی این موضوع متوقف نکرده است. حتی امروز نیز که او قصد دارد بار دیگر به کاخ سفید راه یابد "مایک پنس" معاون سابق خود و "میچ مک کانل" رهبر جمهوری‌خواهان سنا را تحقیر می‌کند.


علیرغم وحشتناک بودن و تحقیر جمهوری‌خواهان پرسش این است که چرا کماکان حمایت از او ادامه دارد؟ دلیل ان است که او یک پوپولیست با استعداد در ایجاد ترس‌های عجیب و غریب در مردم و کسب حمایت عمومی هر چند از طریق ابزار‌های نامتعارف است. ۷۵ میلیون رای داده شده به ترامپ پس از چهار سال فاجعه‌بار از جمله مدیریت نادرست کرونا و ناآرامی‌های اجتماعی ایجاد شده نشان می‌دهند او کماکان محبوبیت زیادی در میان هواداران حزب جمهوری‌خواه دارد.


این میلیاردر پر حاشیه کماکان اکثریت اعضای حزب جمهوری‌خواه و بسیاری از اعضای طبقه کارگر سفید پوست امریکا را متقاعد کرده که بهترین متحد آنان در برابر نخبگان متکبر و خودخواهی است که باعث افول امریکا شده‌اند. او حمایت اکثریت سفیدپوستان امریکایی را در برابر بوروکراسی فدرال یا به قول خود دولت در سایه با خود دارد. ترامپ با سیاست ایجاد ترس و خشم پیش می‌رود. ترامپ قطعا نامزد خواهد شد و اگر برنده شود پیروزی او به معنای مرگ دموکراسی امریکایی و با پیامد‌هایی وخیم برای سراسر جهان خواهد بود.


نظرسنجی پیو: افزایش حمایت جمهوری‌خواهان از ترامپ


همچنین نظرسنجی موسسه "پیو" نشان می‌دهد که سهم جمهوری‌خواهانی که معتقدند "دونالد ترامپ" باید رهبر حزب جمهوری خواه باشد به میزان ۱۰ درصد افزایش یافته و از ۵۷ درصد به ۶۷ درصد رسیده است.


نظرسنجی "پیو" نشان می‌دهد اکثر جمهوری‌خواهان و راست‌های مستقل معتقدند که ترامپ باید شخصیت اصلی اردوگاه راست در انتخابات بعدی باقی بماند.


در این میان ۴۴ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند دوست دارند ترامپ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ میلادی شود.


شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی از نظر سن و تحصیلات در طیف‌های متفاوت و متنوعی بوده‌اند. دو درصد از جمهوری‌خواهان با پیشینه دانشگاهی می‌گویند ترامپ باید شخصیت اصلی حزب باقی بماند و نیمی از آنان معتقدند او باید در انتخابات بعدی نامزد شود.


در نظرسنجی اخیر، ۳۶ درصد از جمهوری‌خواهان گفتند شخصیت‌های جمهوری‌خواه مجاز هستند که به صراحت از ترامپ انتقاد کنند در حالی که این میزان در ابتدای سال جاری ۴۳ درصد بود و نشان می‌دهد محبوبیت ترامپ افزایش یافته است. این نظرسنجی با طرح پرسش از ۱۰.۳۷۱ فرد بزرگسال امریکایی صورت گرفته است.