به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آبان ۰۵، ۱۴۰۰

فعالیت پمپ‌ بنزین‌ها در ایران در آستانه دومین سالگرد آبان ۹۸ مختل شد

رئیس انجمن کانون جایگاه‌داران حمله سایبری به پمپ‌بنزین‌های کل کشور را تایید کرد و گفت این مشکل در حال بررسی است. از ساعتی قبل امکان سوخت‌گیری در بسیاری از پمپ بنزین‌ها وجود ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، از ساعتی قبل برخی گزارش‌ها از سطح شهر اعلام شد که برخی از جایگاه‌های بنزین در تهران با مشکل عرضه بنزین مواجه شده‌اند. خبرها می‌گوید پمپ بنزین های تهران و برخی از شهرها تعطیل شده است.

همایون صالحی به تجارت‌نیوز گفت دلیل این مشکل حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت کل کشور بوده است. سامانه هوشمند سوخت به صورت کلی قطع شده است.

به گفته صالحی این مساله در حال بررسی است و قرار است تا ساعتی دیگر در جلسه‌ای مشکل را بررسی کنیم.

به نظر می‌رسد این مشکل باعث تعطیلی پمپ بنزین‌ها در تهران و دیگر شهرهای کشور شده است.

به گفته رئیس کانون انجمن جایگاه‌داران سوخت فعلا امکان سوختگیری بنزین ۱۵۰۰ تومانی وجود ندارد. یعنی سامانه سوخت بنزین یارانه‌ای قطع شده است. اما مردم می‌توانند همچنان بنزین آزاد بزنند و در سیستم بنزین آزاد مشکلی ایجاد نشده است و فعلا امکان عرضه بنزین سه هزار تومانی وجود دارد.

همچنین جلسه‌ای فوری درباره این موضوع در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در حال برگزاری است که به محض پایان یافتن جلسه اطلاع‌رسانی عمومی خواهد شد.

خامنه‌ای! بنزین ما کو؟

هم‌زمان با حمله سایبری به جایگاه‌های فروش بنزین، در بیلبوردهای دیجیتال نصب‌شده در سطح شهر تهران شعار «خامنه‌ای بنزین ما کو؟» به نمایش در آمده است. تصاویری از این شعارها بر روی بیلبوردها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

هم‌زمان خبرگزاری ایسنا نوشت: «عکس‌های دریافتی از اصفهان نشان می‌دهد که بیلبوردهای دیجیتال در این شهر مورد حمله سایبری قرار گرفته و پیام «بنزین مجانی در #پمپ‌بنزین جماران» و «خامنه‌ای! بنزین ما کو» روی آنها دیده شده.»

ایسنا هم‌چنین تصویری از هک شدن جایگاه‌های بنزین منتشر کرده بود که بعد از مدت کوتاهی از وبسایت و حساب توییتر خود حذف و انتشار آن را تکذیب کرد. در توضیح خبر ایسنا آمده بود: «مراجعه‌کنندگان به جایگاه‌ها با پیام «حمله سایبری ۶۴۴۱۱» مواجه شدند. ۶۴۴۱۱ شماره تماس با دفتر علی خامنه‌ای است

اطلاعیه وزارت نفت درباره اختلال سامانه سوخت
مردم با قیمت آزاد سوخت‌گیری کنند!

از ساعاتی قبل امکان سوختگیری در جایگاه‌های عرضه سوخت در کل کشور با اختلال مواجه شده است و مردم می‌گویند امکان سوخت‌گیری ندارند. اما حالا وزارت نفت اعلام کرده که سوخت‌گیری در جایگاه‌های سراسر کشور برقرار است. اما فقط بنزین آزاد.

اطلاعیه رسمی اداره کل روابط عمومی وزارت نفت به شرح زیر است: «در پی مشکل فنی ایجاد شده در سامانه کارت هوشمند سوخت، از دقایقی پیش استفاده از کارت سوخت در جایگاه‌های عرضه سراسر کشور دچار وقفه شده است؛ اما طبق اطلاعات به دست آمده شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هم‌اکنون سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه با مشکلی ندارد و باوجود خارج شدن سامانه هوشمند سوخت از مدار، مردم می‌توانند با قیمت آزاد سوخت‌گیری کنند. کارشناسان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در حال بررسی مشکل فنی ایجاد شده و رفع آن هستند و این اطمینان به هموطنان عزیز داده می‌شود که هیچ مشکلی برای سهمیه‌ سوخت هموطنان ایجاد نخواهد شد.»

رضا نواز، سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت کشور گفته مشکل عرضه بنزین به دلیل اختلال در سیستم دریافت کارت سوخت است. برای همین مردم نمی‌توانند بنزین یارانه‌ای بزنند و فقط امکان سوخت‌گیری با بنزین آزاد وجود دارد.

پیش از این هم رییس کانون انجمن جایگاه‌داران سوخت اعلام کرد به دلیل مشکل در سامانه هوشمند سوخت، فعلا امکان سوختگیری بنزین ۱۵۰۰ تومانی نیست. او گفته بود که در تلاش هستند که بتوانند مشکل را حل کنند تا فعلا بتوانند بنزین سه هزار تومانی عرضه کنند.

نور نیوز: اخلال پمپ‌بنزین‌ها حمله سایبری بود

نور نیوز رسانه نزدیک به دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی  با متن خبری مشابه خبرگزاری صداوسیما تایید کرده که «اختلال ایجاد شده در سامانه سوخت‌گیری در پمپ بنزین‌ها» که در سراسر کشور رخ داده، «ناشی از حمله سایبری بوده .

به نوشته این‌ رسانه «کارشناسان فنی در حال رفع مشکل ایجاد شده هستند و به زودی روند سوخت‌گیری در پمپ بنزین‌ها به حالت عادی برخواهد گشت».

اختلال در سامانه جایگاه‌ها مقدمه گرانی بنزین

عده‌ای از کاربران شبکه‌های اجتماعی گمان می‌کنند اختلال در سامانه جایگاه‌های بنزین کشور، مقدمه گرانی بنزین است.

در ادامه برخی از نظرات کاربران شبکه‌های اجتماعی را می‌خوانیم:

- «اگه دیدید بنزین کلا ۳ تومن شد و دیگه ۱۵۰۰ نبود تعجب نکنید»
- «وزیر کشور میگه هیچ برنامه ای برای گرانی بنزین وجود ندارد؛ مردم هیچ نگرانی نداشته باشند. وقتی که تاکید میکنند نگران نباشید بیشتر نگران میشیم!»
- «امروز هم به یکباره سوخت رسانی به بهانه مشکل فنی قطع می شود ولی با قیمت آزاد می توان سوخت گیری کرد! قراره گرون کنید»
- «گرانی بنزین تکذیب شد..کارت سوخت پر پر»
- «الان با اینکه چند ساعت نیست سیستم بنزین هک شده تاکسیا گرون کردن میگن ما بنزین ۳ تومنی زدیم»