به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، آبان ۰۳، ۱۴۰۰

علی خامنه‌ای رهبران طالبان را «مسئولان محترم کنونی افغانستان» خواند

علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز یکشنبه از آن دسته از دولت‌های منطقه که روابط‌‌شان با اسرائیل را عادی کرده‌اند خواست تا موضع خود را تغییر دهند. او که در جریان دیداری با حضور سران سه قوه، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سخنرانی می کرد عادی سازی رابطه با اسرائیل را «گناه و خطایی بزرگ» توصیف کرد. وی اظهار داشت: «این دولت‌ها باید از این حرکت و راه ضد وحدت اسلامی برگردند و خطای بزرگ خود را جبران کنند.»

رهبر ایران در بخش دیگری از سخنانش انفجارهای اخیر در مساجد افغانستان را «تاسف‌بار» و «گریه‌آور» خواند و گفت: «آمریکایی‌ها صراحتا بیان کرده بودند ما داعش را ایجاد کردیم.»

علی خامنه‌ای از رهبران گروه طالبان تحت عنوان «مسئولان محترم کنونی» افغانستان یاد کرد و از آنها خواست تا با حضور در مراکز و مساجد شیعیان و تشویق اهل سنت به شرکت در اجتماعات مشترک مانع از حمله به مساجد شیعیان شوند.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران نیز در این دیدار ضمن متهم کردن آمریکا و کشورهای اروپایی در مذاکرات هسته‌ای گفت که آنها «دچار بحران در تصمیم‌گیری هستند.»

امارات عربی متحده و بحرین سال گذشته با امضای توافق‌نامه‌‌هایی در کاخ سفید که به «پیمان ابراهیم» معروف شد روابط‌شان با اسرائیل را عادی کردند. چند ماه بعد توافق‌نامه‌های مشابهی نیز بین اسرائیل و مراکش و سودان امضاء شد.

حمایت تهران از حزب‌الله لبنان و برخی گروه‌های فلسطینی، برنامه هسته‌ای تهران و خرابکاری‌ها در برنامه‌های هسته‌ای و نظامی ایران از جمله عوامل تنش‌زا بین ایران و اسرائیل است. انتظار می‌رود که مقامات ایران ماه آینده در اولین سالگرد ترور محسن فخری‌زاده، از مقامات ارشد وزارت دفاع به وی ادای احترام کنند. تهران از اسرائیل به عنوان مسئول ترور محسن فخری‌زاده یاد می‌داند.

 یورونیوز فارسی