به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، دی ۲۱، ۱۴۰۰

مسیح علی‌نژاد به عنوان نامزد جایزه صلح نوبل پیشنهاد شد

مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال ایرانی مخالف حجاب اجباری از سوی اورلند ویبورگ، سیاستمدار نروژی به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل پیشنهاد شد. خانم علی‌نژاد در صفحه توییتر خود با اعلام این خبر نوشت، بسیار مهم است که مبارزه زنان ایران علیه آپارتاید جنسی در ایران از سوی جهان به رسمیت شناخته شود.


مسیح علی‌نژاد ادامه داد:برای یک جهان صلح‌آمیز ضروری است که مبارزه با دولت‌های تروریسیتی مورد حمایت جهانی قرار بگیرد.


اورلند ویبورگ، سیاستمدار نروژی، درباره دلیل پیشنهاد مسیح علی‌نژاد برای دریافت جایزه صلح نوبل گفته فکر می‌کنم این نامزدی در راستای هدف آلفرد نوبل، بنیان‌گذار جایزه نوبل، است زیرا یکی از عوامل اصلی حفظ صلح، احترام به مردم و آزادی آن‌ها است.


وی از مسیح علی‌نژاد به عنوان نامزد شایسته‌ای نام برده که مبارزه برای آزادی را بدون هراس انجام می‌دهد.


فرایند انتخاب نامزدهای نهایی جایزه صلح نوبل به این ترتیب است که افراد دارای صلاحیت مانند اعضای پارلمان‌ها و استادان دانشگاه، فهرست نامزدهای خود را به کمیته نوبل پیشنهاد می‌کنند.


کمیته نوبل که پنج عضو آن را پارلمان نروژ انتخاب می‌کند، فهرست نامزدها را بررسی می‌کند و لیست کوتاه‌تری شامل ۲۰ تا ۳۰ نفر از میان آنها انتخاب می‌کند.


گروهی از مشاوران نروژی و بین‌المللی گزارش‌هایی درباره نامزدهای لیست نهایی ارائه می‌دهند. اعضای کمیته با استفاده از این گزارش‌ها و مستندات دیگر تعداد نامزدها را به چند نفر می‌رسانند.


در نهایت تصمیم درباره برنده نهایی در آخرین جلسه کمیته نوبل گرفته می‌شود که معمولا در شهریور یا مهرماه هرسال برگزار می‌شود.

 ایران وایر