به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، دی ۱۸، ۱۴۰۰

سالگرد سرنگونی هواپیمایی اوکراینی؛ تجمع خانواده قربانیان در محل سقوط و فرودگاه

خانواده‌ها خواهان کشف حقیقت و اجرای عدالت هستند.
تجمع خانواده قربانیان و مردم در شاهدشهر، محل سقوط هواپیما
جمعی از خانواده‌های قربانیان پرواز ۷۵۲ اوکراین که توسط موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد، امروز در دومین سالگرد این حادثه در محل سقوط این هواپیما در شاهدشهر و همچنین فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تجمع کرده و خواستار دادخواهی و محاکمه عاملان و آمران این حادثه شدند.

خانواده‌ها خواهان کشف حقیقت و اجرای عدالت هستند.

خانواده‌های قربانیان و مردم ابتدا در فرودگاه تجمع کرده و پدر یکی جانباختگان در سخنانی با اعتراض به عدم رسیدگی به پرونده ساقط کردن این هواپیما در این تجمع گفت: "ما هنوز نمی‌دانیم که عزیزان ما در آن لحظه و شرایط چه حالی داشتند و ما ۲ سال است که داریم به فکر آن روز می‌سوزیم".


او در ادامه گفت: "حقیقت این سانحه چه بوده؟ باید حقیقت کشف شود، آبروی ملت نباید فدای آبروی چند نفر سیاستمدار بشود و ما خواهان حقیقت و عدالت هستیم".

یکی دیگر از خانواده‌ها نیز گفت "دادخواهی به هیچ عنوان با غرامت قابل مبادله نیست" و سوال کرد که "چرا بچه‌های ما را کشتند و چرا پنهان‌کاری کردند؟".


آنان پلاکاردهایی در دست داشتند که از جمله روی آنها نوشته بود "سردار حاجی‌زاده چرا احضار نشد بعنوان متهم؟" و "۱۷۷ انسان بی گناه عمدا سپر انسانی و قربانی شدند."

نفر ۱۷۷ ام کودک هفت‌ ماهه‌ای بود که پیش از آمدن به دنیا، از دنیا رفت.

از فرودگاه خانواده‌ها و جمع زیادی از مردم به سمت محل سقوط هواپیما در شاهدشهر حرکت کرده و در آنجا حاضر شده و عکس‌های قربانیان و گل در محل سقوط قرار دادند و به یاد آنان شمع روشن کردند.

نخست‌وزیر کانادا با خانواده قربانیان پرواز ۷۵۲ دیدار کرد
چهره به چهره؛ مسافران هواپیمای اوکراینی که به مقصد نرسیدند
۲۲ ماه تناقض؛ اظهارات ضدونقیض ایران درباره هواپیمای سرنگون شده مسافری
در حین این برنامه یک هلی کوپتر اقدام به گلباران این محل کرد. حاضران در مراسم با نزدیک شدن هلی‌کوپتر، شعار دادند: "حقیقت، عدالت."

خبرگزاری صدا و سیما می‌گوید که ریختن گل در این محل از طرف بنیاد شهید بوده است.

۱۸ دی‌ماه سال ۹۸ (۸ ژانویه ۲۰۲۰)، ۱۷۶ سرنشین پرواز تهران به اوکراین در شلیک دو موشک زمین به هوای پدافند سپاه پاسداران کشته شدند.

در این هواپیما به غیر از ایرانیان دو تابعیتی، اتباع کشورهای افغانستان، آلمان، کانادا، اوکراین، بریتانیا و سوئد حضور داشتند.

چهار کشور کانادا، بریتانیا، سوئد و اوکراین اخیرا گفتند تلاش بیشتر برای مذاکره با ایران "بی فایده است" و این گروه بر اقدامات بعدی بر اساس قوانین بین‌المللی تمرکز خواهد کرد.

دولت کانادا در دومین سالگرد سرنگونی پرواز ۷۵۲ با موشک‌های سپاه پاسداران می‌گوید متعهد به جستجوی پاسخ و پیگیری عدالت برای قربانیان این پرواز است.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا روز جمعه به طور خصوصی با خانواده‌های قربانیان دیدار کرد. او در توییتی گفته است "چیزهایی که آنها درباره عزیزانشان به من گفتند همیشه با من خواهند ماند - و دولت ما در مبارزه برای عدالت و پاسخگویی آرام نخواهد گرفت."

خانواده‌های جان باختگان با راه‌اندازی کارزاری بین‌المللی تلاش کرده‌اند جزییات دقیق این فاجعه علنی شود و عاملان آن، شناسایی و در یک دادگاه مستقل و بین‌المللی محاکمه شوند.

خانواده‌های بازماندگان می‌گویند که بعد از گذشت دو سال به شکایت‌های آنها رسیدگی نشده و هیچ یک از افرادی که "متهمان اصلی" این اتفاق هستند، محاکمه نشده‌اند.
بی بی سی  فارسی