به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، بهمن ۰۶، ۱۴۰۰

بایدن: اگر پوتین به اوکراین حمله کند تحریم می‌شود

 

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد در صورت حمله روسیه به اوکراین تحریم‌هایی را علیه پوتین در نظر می‌گیرد. رئیس جمهور آمریکا گفت این حمله بزرگترین تهاجم پس از جنگ جهانی دوم خواهد بود و جهان را تغییر خواهد داد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا عصر  سه‌شنبه ۵ بهمن (۲۵ ژانویه) در واشنگتن در نشست مطبوعاتی خود در واشنگتن اعلام کرد در صورت حمله روسیه به اوکراین، اعمال تحریم‌های کمرشکنی علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه امکان پذیر است. 

بایدن توضیح بیشتری در این رابطه نداد اما بار دیگر روسیه را به "پیامدهای سنگین" این حمله و "تحریم‌های شدید اقتصادی" تهدید کرد. او افزود در نهایت همه چیز به تصمیم پوتین در مورد اوکراین بستگی دارد.

با استقرار گسترده نیروهای روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین، این نگرانی در غرب وجود دارد که کرملین در حال برنامه‌ریزی برای حمله به کشور همسایه باشد. با این حال برخی از ناظران بر این باورند که این امکان وجود دارد که موضوع به منظور متقاعد کردن کشورهای ناتو برای دادن امتیاز به روسیه در مورد تضمین‌های امنیتی جدید باشد.

روسیه هرگونه نقشه احتمالی برای حمله به اوکراین را رد کرده و در مقابل پیوستن هر کشور دیگر اروپای شرقی  به ناتو مقاومت می‌کند. مسکو خواهان تضمینی شده که کی‌یف هرگز وارد پیمان ناتو نشود.

"بزرگترین تهاجم پس از جنگ جهانی دوم"

بایدن گفت با توجه به حضور گسترده نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرز، حمله روسیه به اوکراین می‌تواند "بزرگ‌ترین تهاجم پس از جنگ جهانی دوم" باشد. رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که چنین اقدامی جهان را تغییر خواهد داد.

بر اساس گزارش‌ها، روسیه حدود ۱۰۰ هزار سرباز را در امتداد مرز خود با اوکراین مستقر کرده است.

پس از گسیل نیروهای روسیه به مرز اوکراین آمریکا نیز هشت هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی خود را به حال آماده‌باش درآورده است. این واحدها به دستور جو بایدن، رئیس‌جمهور و به توصیه لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا آماده‌باش هستند.

 دویچه وله فارسی