به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، دی ۲۲، ۱۴۰۰

مسئولیت نشناسی و تعللی را که به مرگ بکتاش آبتین منتهی شد محکوم می کنیم

مرگ زندانیان سیاسی را در زندان های جمهوری اسلامی محکوم می کنیم

هموطنان عزیز! همه به خاطر داریم که در هنگام انقلاب بهمن ۵۷ قرار بر این بود که زندان اوین به موزه جنایات رژیم گذشته تبدیل شود، و دیگر در ایران زندانی سیاسی نداشته باشیم. اما نه تنها زندان اوین موزه نشد که خیلی زود و به شکلی گسترده تر از قبل، برای به بند کشیدن مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی آماده گشت. افزون بر آن به منظور سرکوب مخالفان، زندان های با ظرفیت های خیلی بیشتر نیز در سراسر کشور مهیا شد. نتیجه آن که بدون دسترسی به آمار صحیح، میتوان گفت تعداد زندانیان سیاسی در نظام برخاسته از انقلابی که با شعار «آزادی» به پیروزی رسید، به مراتب نسبت به رژیم سابق پیشی گرفته و گوی سبقت را ربود.

شرایط دشوار زندان های جمهوری اسلامی در مقایسه با گذشته مقوله تاسف بار دیگری است، که برای همگان به ویژه برای حق طلبان و آزادیخواهانی که طعم زندان های هر دو حکومت را چشیده اند، روشن و آشکار است. علاوه بر این روز به روز بر تعداد زندانیانی که در درون زندان های جمهوری اسلامی یا به طور مستقیم و یا در اثر تعلل در اقدامات درمانی، جان خود را از دست می دهند، افزوده می شود به عنوان نمونه می توان از مواردی مانند سعیدی سیرجانی، زهرا کاظمی، هدی صابر، اکبر محمدی، محسن روح الامینی، امیر جوادی فر، محمد کامرانی، رامین قهرمانی، ستار بهشتی، کاووس سیدامامی، زهرا بنی یعقوب و در روزهای اخیر عادل کیانپور و ده ها نفر دیگر نام برد. اکنون با درگذشت اسفناک و فاجعه بار آقای بکتاش آبتین، نویسنده، شاعر و هنرمند فیلمساز که در درون زندان به بیماری کرونا مبتلا شده بود و با اهمال در اعزامش به بیمارستان موجب مرگ آن انسان فرهیخته شدند، روبرو شده ایم. آیا قدرتمداران حکومت جمهوری اسلامی به قضاوت سخت تاریخ در مورد این رویداد های اسفبار و مرگ در زندان ها که در زمان حاکمیت آنان روی می دهد و به نگاه پر از خشم ملت ایران و سازمان های مدافع حقوق بشری در جهان، هیچ اندیشه ای نمی کنند؟ آیا نمیدانند که بر اساس موازین حقوق بشری و بر پایه اصول انسانی و انصاف و به موجب قانون، حفظ جان زندانیان به ویژه زندانیان سیاسی که اسیر وجدان بیدار خود می باشند به عهده حکومت است؟

جبهه ملی ایران درگذشت آقای بکتاش آبتین را در اثر مسامحه مسئولان حکومتی دانسته واین بی مسئولیتی را محکوم می کند. ما همچنین این ضایعه اسفناک را به ملت بزرگ ایران و همه آزادیخواهان و حق طلبان این سرزمین و به کانون محترم نویسندگان ایران تسلیت می گوییم.

  تهران – بیست و یکم دیماه ۱۴۰۰ خورشیدی

  هیات رهبری اجرائی جبهه ملی ایران