به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، دی ۲۴، ۱۴۰۰

تجمع معلمان و فرهنگیان در بیش از ۷۰ شهر ایران

 

امروز پنجشنبه ۲۳ دی‌ماه معلمان و فرهنگیان در سراسر کشور دست به تجمع زده‌اند. معلمان خواهان اجرای کامل رتبه‌بندی به میزان ۸۰ درصد هیأت علمی برای معلمان شاغل، اجرای همسان‌سازی حقوق برای معلمان بازنشسته و تحقق دیگر خواسته‌های خود هستند.

بنابر گزارش کانال تلگرام شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران این تجمع‌ها در دهها شهر شیراز، سنندج، بوکان، بهبهان، کرج، بیجار، بروجرد، ابهر زنجان، مشهد، اصفهان، اردبیل، اندیمشک، لاهیجان، ایذه، رشت و ساری برگزار شده است. در تهران این تجمع قرار است در مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شود.

بنابر آخرین گزارش‌ها تجمع‌ها در بیش از ۷۰ شهر ایران برگزار شده است. در این تجمع معلمان با بالابردن قلم‌های خود شعار سر می‌دهند: «قلم سلاح من است» و «قلم بر تفنگ غالب است»، «معلم به پا خیز، برای رفع تبعیض»، «معلم زندانی آزاد باید گردد».

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیش‌تر اعلام کرده بود در صورت بی‌توجهی به مطالبات و تجمعات معلمان، در آینده تجمعات اعتراضی گسترده‌ای هم مقابل مجلس و ادارات آموزش و پرورش برگزار خواهد کرد. در ماههای اخیر تهدید نهادهای امنیتی و بازداشت برخی معلمان نتوانسته مانع از ادامه تجمعات شود.

اطلاعیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون تجمع سراسری ۲۳ دی ماه

بار دیگر فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران نشان دادند که اراده کرده‌اند برای تحقق مطالبات خود، تا آخر بایستند.

تجمع امروز ۲۳ دی ماه  تبلور همبستگی و اتحاد عمل تمام فرهنگیان ایران بود. اما شوربختانه حاکمیت در برخی نقاط مانند اصفهان، شیراز ، مشهد و اهواز با حمله به  تجمع‌کنندگان، تعدادی از شریف‌ترین معلمان را بازداشت کرد. اگر چه تعدادی از بازداشت شدگان آزاد شدند، ولی تاکنون محسن عمرانی و محمود ملاکی از بوشهر، مراد نوشادی، حمیدعباسی، صادق پارسایی و معلمی که هویت ایشان مشخص نشده از شیراز و آقای گلزاریان از مشهد در بازداشت نیروهای امنیتی هستند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران سرکوب تجمعات و بازداشت فرهنگیان را به شدت محکوم می‌کند و خواهان آزادی بی‌قید و شرط این معلمان است.

در صورتی که معلمان بازداشتی آزاد نشوند ما اعتراضات گسترده‌تری را برگزار خواهیم نمود. نیروهای امنیتی که طی روزهای گذشته ده‌ها فعال صنفی را احضار نمودند، نیک می‌دانند  مطالبه‌گری معلمان را با ارعاب و سرکوب نمی‌توانند متوقف نمایند. معلمان امروز بیش از گذشته بر تحقق مطالبات مصمم هستند.دوران تهدید، زندان و تبعید و اخراج معلمان سپری شده و جنبش معلمان امروز ایران هر روز به شدت تکثیر می‌شود.

ضمن تشکر از استقبال باشکوه فرهنگیان سراسر ایران، همانگونه که در قطعنامه پایانی اعلام کردیم در صورت بی‌توجهی به مطالبات، شورای هماهنگی اعتصاب و تجمعات گسترده‌تری را در دستور کار خود قرار خواهد داد و در صورت نیاز کلاس‌ها را تعطیل و اعلام اعتصاب سراسری خواهد نمود.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
۲۳ دی‌ماه ۱۴۰۰

قطعنامه پایانی تجمع بیست و سوم دی ماه ۱۴۰۰

مردم شریف ایران، معلمان شجاع و آگاه و دانش‌آموزان گرامی

امروز در حالی گرد هم آمده‌ایم که دهها هزار معلم شاغل و بازنشسته  از سراسر کشور با فراخوان شورای هماهنگی  در یک تجمع اعتراضی حضور یافته‌اند تانسبت به عملکرد غیر قابل قبول دولت و مجلس در قبال جامعه فرهنگیان  اعتراض کنند و بار دیگر نسبت به بی توجهی های حاکمیت به امر آموزش هشدار دهند.

بازنشستگان آموزش وپرورش با سرکوب معیشت و سلامت و منزلت روبرو هستند و به جهت امرار معاش حداقلی تمام سنوات بازنشستگی آن ها  صرف اشتغال در مشاغلی نامرتبط می‌شود  و این تعرضی آشکار به زندگی کسانی است که می بایست در امنیت و آرامش زندگی خود را ادامه دهند.

با تورم افسار گسیخته‌ای که معیشت عامه مردم را به خطر انداخته است ترمیم حقوق کارمندان از ابتدایی ترین وظایف دولت هاست با این وجود لوایحی چون همسان سازی حقوق بازنشستگان ، رتبه بندی معلمان و قانون مدیریت خدمات کشوری که به منظور ترمیم حقوق فرهنگیان و کارمندان است تا این زمان یاقابلیت اجرایی نیافته یا به شکلی ناقص اجرایی شده و تغییری حداقلی را در معیشت فرهنگیان موجب نشده است.

پیامدهای طبقاتی کردن امر آموزش و خصوصی سازی آموزش تنها در حوزه آموزش متوقف نمی شود، تبعات آن تمام سویه های زندگی اجتماعی را درگیر می‌کند. با سیاست های حاکمیت در کالایی کردن آموزش و تعرض به سفره مردم اصل ۳۰ قانون اساسی به محاق رفته است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ضمن حمایت از مطالبات به حق جامعه معلمان  تداوم اعتراضات تا حصول نتیجه بر موارد زیر تاکید دارد.

۱- اجرای اصولی و کامل رتبه‌بندی فرهنگیان از بدو استخدام بر مبنای حداقل هشتاد درصد حقوق‌ متناظر اعضای هیات علمی و تعیین منابع بودجه رتبه‌بندی برای سال ۱۴۰۱ بدون قید و شرط.
۲- اجرای کامل همسان‌سازی بازنشستگان بر مبنای  ماده 64 قانون مدیریت خدمات کشوری
۳- ایجاد امنیت شغلی و استخدام رسمی تمام بخش‌های مختلف نیروی کار آموزشی
۴- آزادی معلمان دربند و مختومه شدن پرونده فعالان صنفی و توقف احضار و بازجویی معلمان توسط حراست‌ها و نهادهای امنیتی
۵-بازگرداندن سرمایه های غارت شده صندوق های بازنشستگی کشوری و سرمایه گذاری اقتصادی شفاف به گونه‌ای که اشتغال فرزندان بازنشستگان را تحت پوشش قرار دهد.
۶- پرداخت حق  منطقه جنگی مصوب به بازنشستگان استان های آذربایجان غربی، کردستان،کرمانشاه، ایلام ، خوزستان و بوشهر
۷- برخورداری از بیمه تکمیلی یکسان برای همه بازنشستگان و شاغلین دستگاههای اجرایی  بر اساس مفاد ماده 85 قانون مدیریت خدمات کشوری
۸_ پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان محترم بلافاصله پس از اتمام خدمت

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران خطاب به همکاران گرامی، دانش‌آموزان عزیز و مردم شریف ایران اعلام می دارد اعتراضات معلمان تاکید بر اجرای عدالت است و بر پیمان خود در احقاق حقوق همکاران و دانش آموزان در دستیابی به آموزشی کیفی و رایگان پای می فشارد و طبقاتی شدن آموزش را به شدت محکوم می کند.

همچنین این شورا به حاکمان هشدار می دهد هیچ بهانه ای اعم از تحریم، به خطر افتادن امنیت ملی، زمینه برای سو استفاده ی بیگانگان و معاندان و بهانه هایی از این دست برای هیچ شخصی قابل پذیرش نبوده چرا که دست غارتگران و متجاوزان به حقوق ملت برای آحاد جامعه به ویژه فرهنگیان کاملا رو شده است. بنابراین بی توجهی به مطالبات معلمان بازنشسته و شاغل و عدم تمکین به خواسته های ایشان به گسترده‌تر شدن اعتراضات معلمان و دانش آموزان منجر شده و به دولت و مجلس هشدار می دهد هر چه سریع تر و بدون فوت وقت بحث همسان سازی و رتبه بندی قانونی و کامل را اجرا و بیش از این منزلت و معیشت معلمان را به بازی نگیرد چرا که با موج جدید و بسیار گسترده تری از اعتراضات و اعتصابات  نامحدود مواجه خواهند شد.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران
بیست و سوم دی ماه یکهزار و چهارصد خورشیدی